Yeni Başlayanlar için Ev Stüdyosu Kurmak

Ev stüdyosu nasıl kurulur? Ev stüdyosu kurmak için bilinmesi gereken belli başlı konu başlıklarıyla kısa bir yazı derledik.

Müzisyenler için bir ev kayıt stüdyosu oluşturmak büyük bir projedir. Bir ev stüdyosu için aylarca planlama, araştırma ve hazırlık gerektirir. Pek çok müzisyen nasıl bir ev stüdyosu kuracağını bu şekilde düşünür. Fakat başlamak, hayal etmekten daha kolaydır. Bu yazıda ev stüdyosu kurmak için gereken temel bilgilerden söz edeceğiz.

Gerçek şu ki, sadece basit bir stüdyo ile başlamak çözüm değildir sadece bir tercihtir. Ev stüdyosunda kayıt pahalı olabileceğinden müzisyenler genellikle müziklerini kaydetmek için mümkün olan en ucuz çözümleri araştırıyorlar. Bu bir sorun değil, sadece kısa vadede “çok ucuz” bir çözüm. Teknik olarak, 400 $ – 500 $ gibi bir maliyetle küçük bir ev stüdyosu oluşturmak mümkündür. Böyle bir stüdyoda yapılabileceklerin de bir sınırı vardır ve gerçekten müziğini olabildiğince kaliteli bir şekilde kaydetmek konusunda ciddi olan müzisyenlere düşük bütçeli bir çözüm tavsiye edilmiyor.

Küçük bir ev stüdyosu oluşturmak için şu ekipmanlara ihtiyaç duyulur:

1. Bilgisayar

2. DAW

3. Ses Kartı

4. Bir veya iki tane Stüdyo Monitörü

5. Mikrofon

6. Kulaklık

7. Midi Klavye

 

Bu şekilde kurulan basit bir ev kayıt stüdyosu, evde kayıt yapmak isteyen müzisyenler için güzel bir başlangıçtır.

Şimdi, ev stüdyosu için gereken ekipmanlar nelerdir sorusuna yanıt vermek gerekir.

 

1. Bilgisayar

Bir ev stüdyosunu sıfırdan kurarken bilgisayar en önemli donanımların başında gelir. Çünkü hızlı ve güçlü bir bilgisayar müzisyenin zamanından çalmaz ve sorun çıkarmaz. Günümüzde hemen hemen herkesin iyi donanımlı bir bilgisayarı var. Artık bilgisayarlar yeterince hızlı ancak müzik prodüksiyonu söz konusuysa tavsiye edilen, macbook pro‘dur.


2. DAW/Ses Kartı

DAW (Dijital Ses İş İstasyonu), bilgisayarda müzikleri kaydetmek, düzenlemek ve mikslemek için kullanılan ses yazılımıdır. Ses Kartı ise bilgisayardan duyulan sesin daha ayrıntılı ve kaliteli çıkmasını sağlayan, bilgisayara bağlanan harici bir donanımdır. Bazı üreticiler, ses kartının yanında ücretsiz olarak kendi daw yazılımlarını hediye etmektedir. Avid, DUET ve QUARTET ses kartının beraberinde Pro Tools yazılımını hediye ederken, Presonus, AUDIOBOX serisinden birini satın alan kullanıcılara Studio One Artist vermektedir. Bu şekilde ikili paketlerle DAW ve ses kartına bir defada ek bir ücret ödemeden sahip olabilirsiniz.


3. Mikrofon

Çoğu müzisyen sadece vokal kayıt yaptığından, tavsiye edilen “klasik” diyafram condenser vokal mikrofon şudur: Rode NT1A.

Akustik gitar, piyano veya zil gibi “yüksek frekans açısından zengin” tüm enstrümanlar için tavsiye edilen küçük diyaframlı condenser mikrofon şudur: AKG P170.

Davul, perküsyon ve elektrikli gitar amfileri için en iyi mikrofon şüphesiz şudur: Shure SM57.

Bas gitar, kick davullar ve diğer düşük frekanslı enstrümanlar için başlangıç olarak harika bir mikrofon: AKG D112.


4. Kulaklık

Stüdyo için standart olarak kabul edilen 2 çok özel tasarım vardır:

  • Kapalı kulaklıklar: Ses kalitesinden bir miktar ödün vererek optimum yalıtım sağlar.
  • Açık kulaklıklar: Daha az izolasyonla en iyi ses kalitesini sunar. Açık kulaklıklar, daha çok lüks gibi düşünülürken yeni başlayanlar için kapalı kulaklıklar stüdyoda bir zorunluluktur. Başlangıç için Sennheiser HD280 ve AUDIO TECHNICA ATH-M50X tavsiyedir.

5. Studio Monitör

Günümüzde birçok ev stüdyosu kullanıcısı mikslerin çoğunu açık kulaklıklarla yapıyor olmasına rağmen standart olarak, miks her zaman hoparlörlerle yapılır. Profesyonel olarak stüdyo monitörleri veya yakın alan monitörleri kullanılır. Çeşitli ton zenginleştirmeleri ile tasarlanan tüketici hoparlörlerine kıyasla Stüdyo monitörleri, daha düz bir frekans tepkisine sahiptir ve miksi doğru değerlendirmek için daha nötr, renksiz bir ses sağlar. Pahalı olsalar da yeni başlayanlar için hala çok sayıda ekonomik seçenek bulunmaktadır. KRK Rokit 5 G3 gibi.

One thought on “Yeni Başlayanlar için Ev Stüdyosu Kurmak

  • 26 Ocak 2019 tarihinde, saat 16:32
    Permalink

    merhaba
    evde amatör görüntülü ses kayıt stüdyosu nasıl kurabilirim.. yardımcı olabilirmisiniz ?

Yorumlar kapatıldı.

Pin It on Pinterest

Don`t copy text!