Ses Ölçümü Nedir? RMS ve PEAK Meter Hakkında

Ses ölçerler, bir ses sinyalinin seviyesini ölçmek için kullanılır. Ancak, tüm ses ölçerler aynı şekilde çalışmaz ve aralarındaki farkları bilmek önemlidir.
Bu makale, Peak metre ve RMS metre nedir, arasındaki farklılıklar nelerdir, hangi durumlarda peak meter veya rms meter kullanılır gibi bilgiler vermeyi amaçlamaktadır.

 

ses sinyali
ses sinyali
Audio Meters (Ses Ölçer) Nedir?

Ses metreler (audio meters), ses sinyalinizin çıkış (output) seviyesini gösteren temel araçlardır ve yeterli boşluk ve dinamik aralığa (headroom) sahip olup olmadığımızı kontrol etmeye ve miks sırasında dengeli seviyeler ayarlamamıza yardımcı olur. Dijital ses şiddeti desibel (dB) sistemi kullanılarak ölçülür. DB sistemi, iki ses sinyalinin genişliğini karşılaştırmak için kullanılır. Bununla birlikte, gürültü seviyesinden (noise floor) yukarıdaki seviyeleri ölçen analog ölçerlerin aksine, dijital metreler 0 dBFS olarak gösterilen clipping (tavan) noktasından aşağı seviyelerini ölçer. “FS”, tam ölçek (full scale) anlamına gelir; dijital sisteme girebilecek maksimum dijital ses miktarını ifade eder. 0 dBFS, sesin clippinge uğramadan yapabileceği en yüksek dijital ses sinyalidir. Clipping‘i önlemek için, sinyali 0 dBFS‘nin çok altında tutmak, yeterli tavan boşluğu sağlamak iyi bir yöntemdir.

Mastering öncesi mix çalışmalarında yeterli headroom için sinyali -6 db veya -3db civarlarında tutmak önemlidir.

 

Peak Metre

Peak Metre, ses dalgasının (waveform) maksimum desibel seviyesini ölçerek miksimizin dinamik aralığını anlamanıza yardımcı olabilir. Peak metre, ölçüm ibresinin ses sinyalinin şiddetine hızlıca tepki verecek şekilde tasarlanmıştır. Peak metre, 0 dBFS‘i aşan sinyalin neden olduğu clipping/distortion oluştuğunda kullanıcıları uyarmak için de kullanışlıdır.

peak metre
peak metre’de tepe noktası analizi
RMS Meter

RMS (Root Mean Square) ölçümü, miksimizin ses şiddetinin yüksekliğini (loudness) belirlemek için daha doğru bir yoldur. RMS ölçerler, esas olarak analog konsollarda yaygın olarak bulunan VU metreleri taklit eder ve anlık sürelerle belirlenen ortalama çıkış seviyesini gösterir. Bir RMS meter tipik olarak sinyali peak metreden daha düşük seviyede gösterir, çünkü dalga formundaki tepeleri değil, genel enerji miktarını ölçer ve tepelerdeki hızlı değişimlere kıyasla kararlılık ve süreklilik gösteren ortalama ses şiddetini dikkate alır.

 

rms metre
RMS Meter’da waveform analizi

 

Peak Meter – RMS Meter Arasındaki Farklılıklar

RMS ve Peak Metreler DAW’lerde, mikserlerde, ses eklentilerinde ve ses arayüzlerinde yaygın olarak görülür. Ölçüm, ses yüksekliğini ölçmek için kullanılan bir yöntemdir ve sağ ve sol kanallar için giriş çıkış seviyesini gösteren farklı ölçümler yapılır.

Peak ölçümü, sesteki ani değişimleri gözlemlemek ve sinyalleri clipping’e uğratmadan aşırı ses yüklemelerini önlemek için kullanışlıdır. Ancak, sadece peak meter’a bakarak sesteki istediğimiz yüksekliği gözlemleyemeyiz. Peak ölçerler, sivrilen sesleri bulmak için kullanılır, böylece sesi daha tutarlı seviyelerde tutan ayarlamalar yapabiliriz.

RMS ölçümü, algılanan ses yüksekliği hakkında daha doğru bir izlenim verecektir, çünkü bu tür ölçüm cihazları peak ölçüm cihazından daha yavaş seviyeleri ölçer ve anlık tepelerden ziyade “ortalama” bir seviye gösterir. Bu tür ölçümler, endüstri bazında kabul gören yüksek ses seviyelerini eşleştirmek için yaygın olarak kullanılır. Headroom bozan sesleri tanımlamak için de kullanılır ve bass notaları veya kick drum gibi yüksek frekansların karışmasını önler. Örneğin, bir RMS ölçer, diğer seslerin netliğini ve etkisini etkileyebilecek, miksin bütünlüğüne etki edebilecek bir sub bass gözlemlemek için yardımcı olabilir.

 

audio meters
Çeşitli Ölçüm Tiplerini içeren bir analiz

 

Sonuç olarak; ister RMS olsun ister Peak Meter, her ikisi de miksi yapan müzisyenin kendi beklentisine göre kullanılır. Hangi ölçümü kullanmak daha doğrudur sorusunun bir cevabı yoktur. Her ikisi de size miksinizin loudness konusunda hangi durumda olduğunu söyler. Clipping‘e uğrayan sinyali kontrol etmek istiyorsanız peak metre en iyi seçenektir. Ortalama sinyal seviyelerinin bir referans noktasında bulunmasından emin olmak istiyorsanız RMS meter kullanılabilir. Bu ölçüm tipleri kişisel bir tercih olmakla beraber iyi bir miks için sinyal ölçerlerin nasıl çalıştığını ve nasıl kullanılacağını bilmek gerekir.

  • Ücretsiz bir Plugin olan mvMeter‘dan yararlanabilirsiniz.

Pin It on Pinterest

Don`t copy text!