Ses Arabirimi Sözlüğü

Ses Arabirimi Sözlüğü

Herhangi bir ses arabiriminin özelliklerine bakarken bazı terimler yabancı gelebilir. Bu terimlerin ne anlama geldiğini merak ediyorsanız, bu sözlük size yardımcı olacaktır.

Ses Arabirimi (Audio Interface)

Bazen Ses Adaptörü veya Ses Kartı olarak da bilinir. Temel olarak, bir analog ses sinyali almak ve bir dijital sinyal haline getirmek için kullanılan, daha sonra genellikle ses kaydetmek için bir bilgisayara gönderilen bir cihaz. Ayrıca, sesi monitörlere (hoparlörlere) göndermek için bilgisayardan dijital ses geri alır. Kulaklık çıkışı, seviye izleme (level monitoring) vb. pek çok diğer özellik ve işlevle birlikte gelebilirler.

ADAT

Fiber optik kabloları kullanarak dijital ses göndermek ve almak için kullanılan bir protokoldür. 44.1 / 48kHz örnekleme hızında 8 dijital ses kanalı gönderebilir, ancak daha az kanal kullanıldığında daha yüksek örnekleme oranları aktarabilir. Başlangıçta Alesis tarafından 1990’lı yılların başlarında ADAT kaydedicileriyle birlikte kullanılmak üzere geliştirildi, ancak o zamandan beri profesyonel ses ekipmanları üreticileri tarafından yaygın olarak benimsenmiştir.

Bit Derinliği

Bu, dijital sesin ‘dinamik çözünürlüğünü’ temsil eder veya daha basitçe söylemek gerekirse, kaydedilebilir ve çalınabilecek en yüksek ve en alçak sesler arasındaki farkı ve her bit arasındaki ses farkının boyutunu belirler. Bit derinliği ne kadar yüksekse, ses kalitesi de o kadar yüksek olur. İnsanlar 20 bitlik dinamik aralığı duyabilir, ancak ses CD’lerinin yalnızca 16 bitlik dinamik çözünürlüğü vardır. CD’ler ilk önce Audio DVD’ler ve Blu-Ray diskler gibi diğer birçok formatın yanı sıra iTunes ve Amazon gibi işletmeler tarafından satılan dijital ses dosyaları daha yüksek bit derinliklerini destekliyor ve genelde en az 24 bits bir ses arabirimi isteyeceksiniz.

Bağlantı türü

Ses arabirimlerinde ana bağlantı türleri USB ve FireWire’dir. USB birkaç farklı çeşide sahiptir: 3.0, 2.0. FireWire, genellikle FireWire 400 olarak gelir; ancak FireWire 800’ü daha az sıklıkla kullanır – bu sayı, saniyede kaç megabit gönderilebileceğini gösterir.

Direkt Sıfır Gecikmeli İzleme

Bazen basitçe “Doğrudan İzleme” ya da “Sıfır Gecikmeli İzleme” (zero latency monitoring) olarak da adlandırılır. Bu, herhangi bir dijital ses işlemi yapılmadan önce sesi dinleyebilmeniz için arabirimin girişini doğrudan çıkışa bağlar.

DSP Efektleri

DSP “Dijital Sinyal İşleme” anlamına gelmektedir. DSP Efektli ses arabirimleri, kayıt veya oynatma sırasında cihazın kendisinde reverb ve EQ gibi ses efektleri sağlayabilir. Bir ev kayıt stüdyosundaki temel kullanımlarından biri, dijital ses bilgisayarınıza gönderilmeden önce bir kompresör / limiter uygulamaktır. Diğer efektler, kayıt yaparken bilgisayarınızın CPU’sundaki yükü azaltmak için de uygulanabilir, ancak çoğu profesyonel kayıt teknisyeni miks işlemi sırasında daha sonra ‘temiz’ bir ses kaydı yapmayı ve efektleri uygulamayı tercih eder ve böylece daha fazla esneklik ve kontrol sağlar.

Kulaklık Çıkışları

Bunlar kulaklıkları doğrudan ses arabiriminize takmanıza izin verir, böylece sesleri hoparlör / monitör kullanmaya gerek kalmadan sesli olarak dinleyebilirsiniz ve mikrofonlarla kayıt yaparken oldukça yararlıdır.

Enstrüman Girişleri

Gitar ve bas gibi enstrümanlarla çalışacak şekilde tasarlanmıştır.

Hat Girişleri

Hat seviyesi sinyali gönderen mikrofonlardan ve diğer ses cihazlarından gelen analog ses sinyallerini kabul eden ‘hat seviyesi’ girişleri olarak bilinir.

MIDI Giriş – Çıkış

MIDI “Müzik Aleti Dijital Arabirimi” nin kısaltmasıdır ve bilgisayar arayüzleri, aletler, efekt üniteleri, denetleyiciler gibi donanımların birbirleriyle iletişim kurmasını sağlar. Ev stüdyosundaki tipik kullanım, MIDI denetleyicileri veya klavye ve bilgisayarınız arasında nota ve kontrol bilgisi gönderip almaktır.

Phantom Power

Bu, ses arayüzünden çalışacak elektrik ihtiyacı olan mikrofonlara gönderilen bir DC elektrik akımıdır – tipik olarak bunlar yoğunlaştırıcı mikrofonlardır. Çoğu ses arabirimi, fantom güç gerektiren çoğu mikrofon için standart olan 48 V akım kullanır. Mikrofonunuzun özelliklerinden herhangi biri fantom güce ihtiyaç duyuyorsa, bu özelliği olan bir ses arabirimi almalısınız ve başka bir şey yapmanız gerekmez. Arabirimden otomatik olarak akım çekecektir.

Sample Rate

Ses işlemcisinin saniyede kaç kez analog ses dinlediğini ve dijital bilgiye dönüştürdüğünü, dijital sesi tekrar analoga çevirerek hoparlörlere veya stüdyo monitörlerine gönderdiğini belirtir. CD’ler 44.1kHz kullanır ve DVD’ler 48kHz kullanır. ‘KHz’, sesin saniyede kaç bin kez örneklendiği anlamına gelir. Kaydedilebilen veya çalınabilecek en yüksek ses frekansı örneklenmiş oranın yarısı kadardır, bu nedenle bir CD sadece 22.05 kHz’e kadar ses frekansı üretebilir. Çoğu yetişkin insan sadece yaklaşık 20kHz’e kadar ses duyabiliyorlarsa, 44.1kHz’de çalışan bir ses arabiriminin yeterli olacağını düşünürsünüz, ancak çoğu ses mühendisleri standart oranları iki katına, hatta dört katına kadar çıkarmayı tercih ederek dijital Dijital ses sinyal yolundaki ses filtreleri işitme aralıklarının dışında tutar. Profesyonel yazılım tabanlı DAW’ler (Dijital Ses İşleme yazılımı) 96kHz ve bazen 192kHz ile çalışabilir hatta çoğu kayıt stüdyosu bu yüksek oranları kullanan ses arabirimlerini kullanır.

S / PDİF
Bu “Sony / Philips Dijital Bağlantı Biçimi” anlamına gelmektedir. Elektronik ses cihazı üreticileri tarafından fono konektörleri kullanarak stereo dijital ses gönderen ve alanlar için yaygın bir şekilde kabul gören bir protokoldür. Birçok ses arayüzünün yanı sıra efekt birimleri, hatta bazı klavyeler ve bağımsız daw yazılımları tarafından da kullanılır.

Pin It on Pinterest

Don`t copy text!