Reverb Nedir? Nasıl Kullanılır?

Reverb Nedir?

Reverb (kısaca yankı, derinlik), bir sesi çevreleyen akustik ortamdır. Doğal reverb her yerde bulunur. Açık alanda bir kanyonda, vadide veya bir banyo veya bir spor salonu olması şartıyla, temel özellikler hep aynıdır.

Reverb, sık sık aralıklı yankılar dizisinden oluşur. Eko sayısı ve uzunluğu (decay) sesi şekillendirmede önemli bir rol oynamaktadır. Yankılanan bir alanın sesini başka birçok faktör etkiler. Bunlar arasında, gerçek alanın boyutları (uzunluk, genişlik ve yükseklik), alanın yapısı (duvarların sert veya yumuşak olup olmadığı ve zeminin halı kaplı olup olmadığı gibi) ve difüzyon (sesin yayılması).

Doğal yankıya ek olarak, yankılanmanın yazılım sentezi de mümkündür. Birçok ses kartı, synthesizer, özel efekt işlemcileri ve dijital ses uygulamaları, doğal ve doğaüstü ortamları taklit eden reverb oluşturabilir. Örneğin, elli fit uzunluğunda, beş feet genişliğinde, dört ayaklı bir tavan ile halı kaplı bir oda için yankı oluşturabilir.

Sayısal bir sinyal işleme (Digital Signal Processing) algoritması ile reverb sentezi, gerçek bir akustik alanın çalışma biçimini taklit etmeye çalışır. Algoritma tasarımcıları, ürünlerini tasarlarken erken yansımaları (early reflection), yankıların birleşimini ve düşük ve yüksek frekansların uzunluğunu simüle eder. Elbette, daha fazla işlemci gücü ve hızı kullanılabilir, daha karmaşık ve gerçekçi bir reverb sinyali oluşturulabilir.

 

Reverb Nasıl Kullanılır? Reverb Ne için Kullanılır?

 

Reverb efekti öncelikle derinlik oluşturmak için kullanılır. Bir mikste, bazı enstrümanlar ve vokal ön plandadır, bazıları orta derinliktedir ve bazıları arka plandadır. Bir vokal tamamen kuruysa mikste öne gelecektir. İkinci bir vokal parça eklediyseniz ve ona büyük bir salon reverb uyguluyorsanız, kişi “büyük bir salonda” şarkı söylerken olduğu gibi, vokal uzakta ve ilk parçanın arkasında ses çıkaracaktır. Bu mantığı, derin bir ses için bütün bir mikse uygulayın.

Reverb efekti ile kötü bir vokal sesini mikste maskeleyebiliriz. Reverb kullanımının temel nedenlerinden biri de budur. Ancak, zayıf sesle söylenen bir vokal parçasını düzeltmenin daha etkili bir yolu, Melodyne gibi güçlü bir yazılımı kullanmak ve daha sonra vokalde normal bir şekilde işlem yapmaktır.

Kuru bir vokal veya enstrüman parçasına yankı uygulandığında, işlemci üzerinde reverb genişliği canlı olarak kaydedilmiş gibi görünecektir. Ortak alan genişliği seçenekleri arasında küçük bir oda, sesli plaka, büyük salon vb yer alır.

 

Reverb ayrıca bir ses parçasını veya bir parçanın tamamını kalınlaştırabilir. Bir keman veya synth’e geniş bir salon yankısını koyarsanız, daha geniş bir arka plan sesi elde edersiniz.

 

Temel Reverb Teknikleri, İpuçları ve Püf Noktaları

 

 • Stereo reverb mikste çok fazla alan kaplıyor. Mikste büyük bir karmaşa var!  mono reverbler veya hafif delay gibi gibi daha az alana yayılan efektler kullanın.
 • Reverb efektini orijinal ses parçasından hafifçe panlamak (sağa veya sola yatırmak) orijinal ses parçası için ekstra alan bırakır.
 • Miksin boğulmasını istemiyorsanız, ana vokalinize çok fazla reverb kullanmayın. 
 • Asla kick’e reverb uygulamayın. Ve tonun yankı veya gecikmesi çok hafif veya hiç olmamalıdır. Miksinizin çamurlu ve bulanık olmasını istemezsiniz.
 • Bazı reverb işlemciler kaliteli olmayabilir ve istediğiniz sonucu alamayabilirsiniz. Bunun için farklı bir işlemci deneyin. Tüm reverb işlemcileri birbirinden farklıdır. Bazıları diğerlerinden daha iyi ses çıkarıyor. UAD Lexicon 224 gibi Reverb eklentileri ev stüdyosu için yalnızca 350 Dolar’lık bir fiyatla harika bir ses sunmakta.

 

4 thoughts on “Reverb Nedir? Nasıl Kullanılır?

 • 23 Mart 2020 tarihinde, saat 15:20
  Permalink

  kullandığınız programın adı nedir?

  • 30 Mart 2020 tarihinde, saat 21:00
   Permalink

   FL Studio

 • 1 Haziran 2020 tarihinde, saat 19:41
  Permalink

  ben sesli iletişim programlarında şarkı söylerken sesime reverb efektini canlı olarak eklemek istiyorum. Yani bir şey söylediğimde karşı taraf bunu reverb efektli olarak algılasın. Bunu nasıl yapabilirim? Çok teşekkür ederim şimdiden.

Yorumlar kapatıldı.

Pin It on Pinterest

Don`t copy text!