Radyonun İcadı ve Tarihsel Gelişimi

Radyonun icadı ve tarihsel gelişimini ele alan bu yazıda radyo tarihi hakkında kısa bilgiler sunulmaktadır. Günümüzde hala yaygın bir şekilde kullanılmaya devam eden radyoyu ilk kim icat etti? İlk radyo yayını nerede ve ne zaman yapıldı? Radyonun icadı ve tarihsel gelişimi hakkında merak edilenler.

 

Radyonun icadı, 19 ve 20. yüzyıllar, insanoğlunun pek çok icadı ardı ardına gerçekleştirdiği, toplumsal hayatı değiştirdiği bir dönemde gerçekleşmiştir.  Elektrik, telgraf, telsiz ve  telefon gibi buluşlardan sonra radyo dalgalarının varlığının kanıtlanması ile radyonun keşfi büyük bir hız kazanmıştı.

Telgraf ve telefon kablolar vasıtasıyla iletişim sağlıyordu. İngiliz fizikçi James Maxwell 1865 yılında seslerin ışık hızına  bir hızda yayılmasını sağlayacak elektromanyetik dalgaları icat etti. Alman bilim adamı Hertz, Maxwell’in buluşunu deneylerle ispatladı ve radyo dalgalarının ölçüm birimine kendi adını verdi. Bu dalgalar, radyo, televizyon ve cep telefonlarında halen kullanılmaktadır. İtalyan mucit Guglielmo Marconi İngiltere ve Kanada arasından okyanus aşırı ilk ses dalgalarını göndermeyi başardı. Bu çalışmaların ardından dünyada radyo yayını denemelerine başlandı. İlk radyo yayını 1920’de Abd’de gerçekleşti. Kısa bi sürede ABD’de yaklaşık 200 radyo istasyonu açıldı. 1922’de İngiliz BBC yayınlarına başladı. Türkiye’de ilk radyo yayını 1927’de yapıldı.

eski tip radyo
eski tip radyo

 

1935 yılında fm bandının bulunmasıyla, parazitsiz ve kaliteli yayın yapılabilmesine imkan doğmuştu. 1948 yılında transistörlerin üretilmesiyle radyo cihazları çok daha az enerji harcayan, küçik boyutlu aletlere dönüştü.

 

 

Pin It on Pinterest

Don`t copy text!