Parametric Equalizer Nedir? Nasıl Kullanılır?

Parametric EQ Nedir? Nasıl Kullanılır?

Parametric equalizer nedir? Bu yazıda Parametric equalizer nedir sorusunun cevabını bulacaksınız. Parametrik EQ Nedir?

ParametricEQ ve yarı parametrik EQ, kayıtların ve canlı seslerin temel bileşenidir, çünkü parametreler üzerinde sürekli kontrol sağlarlar. Bu EQ türleri, birkaç frekans bandına bölünen (çoğunlukla üç ila yedi bant) bir ses sinyalinin frekans içeriği üzerinde sürekli kontrol sağlar.

Parametrik ve yarı parametrik EQ’ler genellikle kazanç kontrolü sağlar (boost / cut). Her frekans bandı, orta frekans bantlarının merkez frekansı ve düşük ve yüksek bantlar için kesme frekansı Tam parametrik ve yarı parametrik EQ arasındaki fark, tipik olarak tam parametrik EQ’nin, etkilenen frekans aralığını veya merkezi frekansın bant genişliği olan Q üzerindeki kontrolünü belirleyen bant genişliğinin sürekli kontrolü sağlamasıdır. Çoğu durumda bir Q kontrolü bir bant genişliği kontrolü ile aynı şeyi yapar, ancak bunlar aynı değildir.

Parametric EQ Nasıl Kullanılır?

  • Yüksek-geçirme (high pass) ve düşük geçiren (low pass) filtreyi kullanın.

Birçok yazılım programında, hp ve lp işlevi vardır. Hp düğmesi genelde 100Hz’in ve bazen 80Hz’in altındaki frekansları keser. Lp düğmesi genellikle 10kHz’in üzerindeki frekansları keser. Birçok canlı mikserde, yazılım sürümü ile aynı amaca hizmet eden hp düğmesi bulunur. Bu düğmeler, kullanıcının miksteki zahmetli olabilecek istenmeyen yüksek ve düşük harmonikleri kesmesine izin verir.

  • Frekansı belirleyin.

Yazılım programları, kullanıcının aynı anda 3-7 frekansını kesmesini veya artırmasını sağlar. Bunlara bantlar denir. Her seferinde sadece bir bantla başlayın. Frekans spektrumu ekranını tıklayarak bant genişliğini açın. Bu konuda spectrum analyzer eklentileri işinize yarayabilir. Voxengo Span ücretsizdir ve işini iyi yapar. İndirmek için tıklayınız.

  • Bant genişliğini belirleyin.

Bant genişliği, bandın yükseltileceği veya kesileceği frekans aralığıdır. Bant genişliği ayrıca “Q” olarak da adlandırılır. Q arttıkça bant genişliği artar. Q bir oktavın 1/30 kadar küçük olacak şekilde 3 oktava kadar ayarlanabilir. Daha geniş bir Q’ya sahip olduğunuzdan, gruptan daha fazla temel sesi şekillendirebilirsiniz. Q’u daha dar hale getirerek, rahatsız edici bir ses veya aşırı ton gibi bir sorun olabilecek frekansları kesebilirsiniz. Sırasıyla sayıları düşürerek veya yükselterek Q’yu genişletin veya daraltın.

  • Bantı kesin veya güçlendirin.

Frekans ve Q genişliğini ayarladıktan sonra, bant genişliğini kesebilir veya artırabilirsiniz. Parametrikte kazanç (gain) fonksiyonunu kullanın ve kazancı sıfırın altına düşürerek bandı kesin veya kazancınızı sıfırın üstünde yükselterek artırın. İstenilen ses elde edilinceye kadar çok az ayarlamalar yapın.

 

Pin It on Pinterest

Don`t copy text!