Miks için İpuçları

Bu yazıda mix mastering zincirinin ilk halkası olan mix için ipuçlarına değinildi. Mix nasıl yapılır, miks yaparken dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir, inceleyelim.

 

Diyelim ki içinde çok fazla şey bulunan yoğun bir miksiniz var ve her şeyin net bir şekilde duyulmasını istiyorsunuz. Tabii ki en temel yol, ses seviyesini ve EQ’yu her şeyin kendi ses bandına sahip olana kadar dikkatlice dengelemesini sağlamaktır. Ancak bazen bu yaklaşım yeterli değildir. Bazen bir sesin tatlı bir yeri kaybolur veya tamamen yok olur ya da çok gürültülü olur.

Mesela bir akustik gitar temel akorları seslendirdiği için mikste çok fazla ön planda duyulmasını istemezsiniz. Ama yine de arka planda da sürekli olarak mevcut olan bu dar boğazın olmasını istersiniz, çünkü şarkı onsuz ölür.  Compressor dene, ama sonra boğuk ve ölü gibi geliyor. Peki ya çözüm?

Frekans Sıkıştırma: multiband compressor, sadece bazı frekans bantları işler. Gitarda yüksek frekansları compress ederseniz, miksi dengelemek kolaylaşır. Eğer düşük frekansları sıkıştırmazsanız, yine de “nefes alan” doğal bir ses duyarsınız. Aynı şey, miksin içine girip çıkan diğer problemli sesler için de yapılabilir, sadece hangi frekansların sürekli olarak bulunmasını istediğinizi belirlersiniz ve bunları tek başına compress edersiniz (veya güçlendirirsiniz). Voxengo Soniformer bu konuda işini iyi yapanlardan.

Panlama: Her şeyi kendi “phase boşluğuna” yerleştir. Bu Stereo tekniği, sol ve sağ kanala farklı faz kaymaları ekleyerek, bir mono kaynak sesi “sahte stereo” haline getiriyor. Ama bu önemli bir şey değil, önemli olan, beyinlerimizin makyajlı bir enstrümanı çok kolay bir şekilde ayırabilmeleridir! Ve farklı frekanslar etrafında ortalanmış sözde stereo faz kaymaları verirseniz, o zaman hepsi farklı “odalarda” oturuyor gibi görünebilir, kolayca birbirinden ayırabilirsiniz. Sonuç olarak, genellikle miksin bazı seviyelerini birkaç dB azaltmanız gerekir, bu da tüm mikse daha fazla nefes verir. Bunun için en iyi yol, stereo phase tekniği ile, söz konusu enstrümanın vokaller gibi önemli unsurların frekansından maksimum şekilde çıkarmasını sağlamaktır. Makyajlanan parçaların solo sesini dinlemeyin, her şeyden nasıl ayrıldıklarını dinleyin, çünkü burada başarmaya çalıştığınız şey budur. PSPaudioware PSP StereoPack bu işin favorilerinden. Bu eklentiyi kullanırken % 20’den % 80’e kadar bir ayarlama yapmakta fayda var, çünkü% 100’lük bir ayar “yapay” etki verir ve seslerin etkisini de zayıflatır.

Delay Panning: Hem hoparlör hem de kulaklık üzerinde çalışan “sabit panlama”. İşin sırrı, bir noktadan yan yana geldiğinde sesin kulaklarınıza nasıl çarpacağını taklit etmektir. Bir kulak diğerinden biraz önce sesi alır ve ikinci kulak daha az tiz olur, çünkü sesin doğrudan bir yolu yoktur. Bu yüzden bir kanalı geciktiririz, seviyeyi çok az azaltırız ve EQ ile biraz yüksek frekansları düşürürüz. Sonuç, ses kaynağının, beklendiği gibi, bir noktadan diğerine geldiği bir kulaklık deneyimidir. Ve komik olan şey, konuşmacılarda da gayet güzel çalışıyor! Her iki kulak da bu durumda her iki sinyalin bir karışımını duysa da, beynimiz hala sesin nereden geldiği konusunda çalışıyor ve kaynağı mükemmel bir şekilde ayırt ediyor.

Bilmeniz gereken tek şey, gecikmenin çok kısa, en fazla 0,7 ms (aşırı bir stereo pozisyonu hedeflemiyorsanız daha az) olması gerektiğidir. Sesi, istediğiniz yere doğru kabaca koyan bir gecikme süresi ayarlayarak başlayın, daha sonra gecikmeli kanaldaki kazanımı (gain) biraz düşürerek, istediğiniz duyumu yakalamaya çalışın. Delay panning herhangi bir eklentiye gerek duymadan da uygulanabilir.

Pin It on Pinterest

Don`t copy text!