Mikrofonun İcadı

Daha önceki yazımızda radyonun icadından bahsetmiştik. Bu yazıda da mikrofonun icadı, mikrofon nasıl icat edildi, mikrofonu kim icat etti, mikrofon ne zaman icat edildi gibi konulara değinildi. 

Teknolojideki en etkili atılımlardan birisi de kuşkusuz mikrofonun icadıdır. Ses ve müzik adına nesiller boyu güçlenerek devam eden kalite mikrofonun icadı ile birlikte yakalanmış, böylece insanların dünyaya daha fazla ulaşmasını, kendini daha fazla ifade etmesini, sanat ve fikirlerini yaymasını sağladı. Mikrofonun icadı, küresel kültürün gelişmesi ve birlikteliği ile sonuçlandı. Mikrofonun buluşu, insanların sesinin duyulmasına, fikirlerinin ifade edilmesine ve yayılmasına, belki de bizim için en önemlisi, oluşturduğumuz veya duyduğumuz sesleri yakalayıp ölümsüzleştirmesine izin verdi.

Mikrofon, akustik gücü elektrik gücüne dönüştüren bir cihazdır. Hem akustik güç hem de elektrik gücü, ses dalgalarını hoparlörlerden ileterek elektrik voltajlarına dönüştüren benzer dalga özelliklerine sahiptir. Mikrofon ilk telefonlarda ve daha sonra radyo vericileri ile kullanıldı.

mikrofonun icadı eski mikrofon
Eski bir Mikrofon

Sir Charles Wheatstone, 1827’de “mikrofon” kelimesi ile gelen ilk kişiydi, ama yine de, 1876‘da ilk mikrofonu icat eden Emile Berliner oldu. Emile Berliner 1851’de Almanya’nın Hannover eyaletinde doğdu. ABD’de Washington’a taşındı. Oraya vardığında, Cooper Enstitüsü‘nde (şimdi Cooper Birliği olarak bilinen) fizik okudu. Berliner kimyasal laboratuvarda yardım etti ve zamanının çoğunu kuru tüketim malzemeleri satıcısı olarak çalıştı.

mikrofonun icadı mikrofon
Mikrofon, modern müziğin gelişmesinde kilometre taşıdır. 

Alexander Graham Bell, ABD Centennial Exposition’da ilk telefonu tanıttığında, birçok mucit bu yeni devrimci buluşu geliştirmek için bir misyonu olduğuna ikna olmuştu. Berliner, herkes gibi, telefondan büyülendi, ancak ses kalitesinden hiç memnun değildi ve onu geliştirmeye karar verdi. Sonra bir telgraf operatörü ona faz ve akımlarla ilgili bilgiler verdi. Berliner bu bilgilerden ilham alarak sesin kaydedilip tekrarlanabileceği bir buluşun ilk adımlarını attı.

Emile Berliner

1876 yılında, 25 yaşındayken gramofonu icat etti ve ardından mikrofonu bir telefon ses vericisi olarak icat etti. Mikrofon, sıradan insan sesinden daha yüksek ses seviyelerinde hoparlörlerden ses kaydettiği için popüler hale geldi. Bell Telefon Şirketi bu buluştan çok etkilendi ve daha sonra Berliner’in mikrofonunu 50.000 $ karşılığında satın aldı.

1878’de David Edward Hughes, 1920’lerde daha sonra geliştirilmiş olan ilk karbon mikrofonu icat etti.

1964’te Bell Laboratories’den James West ve Gerhard Sessler elektret mikrofonunu icat etti. Elektret mikrofon daha fazla güvenilirlik, daha yüksek hassasiyet, daha düşük maliyet ve daha küçük bir boyuta sahipti. Buluş, mikrofon endüstrisinde her yıl bir milyardan fazla üretime neden olan bir etki yaratmıştır.

mikrofonun icadı nostaljik mikrofon
Nostaljik Mikrofon 

Diğer yenilikler için kapıları açmaktan çok daha fazlası, mikrofonun icadını insanlara kazandırdı. Konuşmacılar artık daha geniş kitlelere ulaşabiliyor ve sözlerini daha sonra radyo ve televizyon ortamlarında yayıyorlardı. Müzisyenler artık müziklerini kaydedip satarak nesiller boyunca ölümsüzleştiriyorlardı. Bu, günümüzde kültürümüzün ve gündelik hayatın egemen bir parçası haline gelmek için evrim geçirmiş müzik endüstrisinin ortaya çıkmasını sağladı. Sahne sanatçıları artık film endüstrisini yaratan Hollywood‘un büyüsüne kapılan milyonlarca izleyiciler tarafından duyulabiliyordu. Sadece ünlüler etkilenmedi – artık gündelik hayatta insanlar artık ne kadar uzakta olursa olsun, arkadaşlarıyla ve sevdikleriyle iletişim kurmak için telefonu kullanabilirlerdi, artık daha fazla etkileşimli yollarla medyayla iç içe olabilirdi ve dahası kendi fikirlerini ve müziklerini yayabilirlerdi. Mikrofonun icadı: Ses, sözcükler, kayıt ve şöhret yolunda ilk adım.

Pin It on Pinterest

Don`t copy text!