Bütçe Dostu En iyi 4 Midi Klavye

Amatör veya ileri seviye müzisyenlerin stüdyolarında en çok gereksinim duydukları donanım hiç şüphesiz midi klavyedir. Midi klavye alırken dikkat edilmesi gereken bazı noktalara değindik. Piyasada birbirinden farklı ve çeşitli amaçlara yönelik midi klavye bulunmaktadır. Midi klavyeden beklenti arttıkça Fiyat skalası da yükselme eğilimindedir. Ancak bir midi klavyenin pahalı olması, iyi olduğu anlamına gelmediği gibi, ucuz olması da kötü olduğu anlamına gelmez. Bu yazıda fiyat performans oranı en iyi 4 midi klavyeyi belirledik. Bütçe dostu midi klavye olmasının yanında, kalite olarak da bekleneni veren midi klavyeler hangileri? 

MIDI klavye, teknolojinin gelişmeye devam etmesiyle müzisyenlerin yavaş yavaş dijital ortama geçme sürecinde daha popüler hale geliyor. Miks ve mastering için sadece analog ekipmanlara sahip insanlar hala mevcut, ancak hala kendi stüdyolarında çeşitli çalışmalar için MIDI klavye veya kontrollerini sıklıkla kullanıyorlar. Biz büyük klavyeleri, gerçek synthesizer’ları ve drum machine’leri hala sevmeye devam etsek de, kullandığınız sanal enstrümanı işlevsel olarak kullanabilmeye olanak sağlayan midi klavyelerin maliyeti ve genel kullanım kolaylığını karşılaştırdığımızda; sesler ve efektler için tercih edilebilir bir stüdyo standartı haline gelmiştir. Bugün piyasada bulunan bütçe dostu fiyat performans canavarı en iyi 4 midi klavyeyi gözden geçirelim.

Midi Klavye Seçerken

Midi klavye satın almaya karar verirken birkaç önemli soruyu yanıtlamak gerekir.

Bütçeniz nedir?

Bu, sorulması gereken en önemli sorudur. 100 dolar ile 500 dolar fiyat aralığında sayısız seçenek var. Tipik olarak, tuş sayısı arttıkça fiyat da yükselir. Ayrıca bazen fiyatı belirleyen, midi klavyenin yanunda gelen bazı ekstra yazılımlardır. Bütçenize göre bu paketlerden de belirleyebilirsiniz.

Kaç Tuş kontrolörünüz olsun istersiniz?

Mini kompakt 25, 32, 37, 49 (en popüler), 61 veya hatta 88 (en yüksek – gerçek bir piyanoya eşdeğer) gibi birçok seçenek var. Gerçek bir piyanonun görünümünü ve hissini almak isteyen kişilerin 88’i kullanabilir. Çok seyahat eden, dizüstü bilgisayar kullanan ya da taşınabilirliğe önem veren kullanıcılar sadece 25 tuşlu seçeneği kullanmayı tercih edebilir. Tamamen kişiye göre değişir.

Ne Tür Tuş Ağırlığı istersiniz?

İster synth-action, yarı-ağırlıklı (semi-weight), ister tam ağırlıklı (full-weight) veya aftertouch ile donatılmış olsun, hepsi de tercihe bağlı seçeneklerdir. Aşağıda, tipik olarak midi klavyelerinde bulunan farklı klavye türlerine hızlıca bir göz atalım:

 • Synth Action: Popüler MIDI klavyelerinin çoğunda “synth action” tuşları bulunur; bu, plastikten yapılmış olması ve tuşları basılıp bırakıldığında tuşları orijinal duruşuna geri döndürmek için (gerçek ağırlıklar yerine) yaylar kullanması demektir. His olarak, diğer tuş ağırlıklı modellerden biraz daha hızlı ve daha hafiftir. Bazı müzik türleri ve bunlardan hoşlanan kullanıcılar için oldukça yaygındır.
 • Yarı ağırlıklı: Bunlar plastikten ve yaylardan yapılmış değildir, bunun yerine hafif ağırlıklı tuşlara sahiptir. Tuşa basıldığında biraz orta yerdedir.
 • Tam ağırlıklı: Çoğu dijital piyano hassasiyetinde tuşlara sahiptir ve gerçekten piyano çalma hissiyatını vermeye çalışır. Hassas tuşlara sahip bir MIDI klavyesi bulmak zor ve maliyeti yüksektir.
Taşınabilirlik

Taşınabilirliğe önem verenlerin, midi klavyenin toplam boyutunu göz önünde bulundurması gerekir. Daha önce belirtildiği gibi, 25 tuşlu ve diğer “mini MIDI klavyeleri” seyahat etmek için idealdir, ancak 49 tuşlu olanı da defalarca, özellikle canlı performans için taşıyabiliyoruz.

MIDI Pad

Günümüzde ortaya çıkan birçok klavye, sadece 3-4 ses bankasıyla 8-16 sayı aralığında genellikle ‘davul pad’ (sadece davul için değil, onlara başka sesler de verilebilir) içerir.

Ekstra Kontroller

Düğmeler, ses düğmeleri, arpejjörler, mod ve pitch bend veya çeşitli diğer performans kontrolleri gibi. Bunların hepsi kullanışlı ancak zorunluluk değildir. Ne tür müzik yaptığınızı göz önünde bulundurarak fazladan paraya değecek ekstra özellikleri isteyip istemediğinizden emin olun.

Yazılım Paketi:

Klavye ile birlikte verilen yazılım paketi sizin için önemli mi? Bazıları dijital ses iş istasyonları (DAW) gibi ağır programlarla gelirken, bazıları FX veya VST’lerle (MIDI klavyenizle kullanacakları sesler) beraber gelir.

Hangi Midi Klavye diye soran kullanıcılar için fiyat performans canavarı 4 midi klavye:

1. Novation Impulse

Novation Impulse
Novation Impulse

Impulse bugün piyasadaki en iyi MIDI klavyelerden biridir ve fiyat performans oranı neredeyse mükemmel. Tek dezavantaj yazılım paketi eksikliği olabilir, ancak Impulse, Ableton Live Lite ve iki tane oldukça iyi VST ile birlikte geliyor.

 • Ultra-hassas semi-weighted tuşlar
 • Aftertouch özellikli tuşlar
 • Atanabilir tuşlar: 8 knobs, 9 faders, 9 buttons
 • Birçok DAW’le uyumlu kolay midi kontrolü için Automap yazılımı
 • USB Bağlantısı
 • Expression ve sustain pedal girişleri
 • MIDI giriş ve çıkış portları
 • Ableton Live Lite, Novation Bass Station synth and Loopmasters sample paketi ile beraber gelir.

Fiyat: $299


2. Akai MPK2

akai MPK2
akai MPK2

Akai Professional tarafından üretilen MIDI klavyelerin orijinal MPK serisi, pazara hızlı bir şekilde girerek MIDI müzik donanımı açısından favorilerden biri oldu. Sevdikleri klavye yepyeni bir yükseltme ile satışa çıktı ve oldukça sağlam yazılım paketi ile donatıldı. Ableton Live Lite, Hybrid 3.0 virtual synth, SONiVOX Twist 2.0 ve MPC Essentials yazılımı (DAW benzeri bir yazılım) ile birlikte gelir. Tuş yapısı bugüne kadar hissettiklerimizden en sağlam olanı ve davul pedleri RGB arkadan aydınlatmalı ve hıza duyarlı. Fiyat açısından bir mini 25 tuşludan 61 tuşlu bir tam seçeneğe kadar birçok seçeneğiniz var. Novation klavye biraz daha pahalı, ancak daha iyi bir yazılım paketi, bir arpeggiator ve genel olarak daha iyi bir donanım arıyorsanız bir MPK2 edinebilirsiniz. MPK2 en iyi midi klavyelerinden biridir ve kullanıcı yorumları bunu doğrulamaktadır.

Özellikler:

 • Aftertouch özellikli tam boyutlu, yarı-ağırlıklı tuşlar (mini hariç tümü)
 • 16 RGB aydınlatmalı, hız duyarlı davul pads
 • Yüksek çözünürlüklü LCD ekran
 • 8 atanabilir fader, düğme ve kontrol düğmesi
 • Oktav kontrolleri
 • Pitch bend ve mod tekerlekleri
 • ek yazılım paketi

Fiyat: $395


3. M-Audio Keystation

M-audio Keystation
M-audio Keystation

Bir başka bütçe dostu midi klavye. Pads veya diğer ekstra kontrollere ihtiyaç duymayan kişiler için kesinlikle mükemmel. M-Audio sadece ihtiyacınız olanı çok uygun fiyata sunuyor. Tuş yapısı fiyatına göre sağlam ve synth action türünden. SONiVOX Eighty-Eight Ensemble gibi hoş bir orkestra VST ile birlikte geliyor. Genel olarak fiyat performans açısından başarılı bir klavye olması açısından önerilir.

Özellikleri:

 • Tam boyutlu (mini hariç), synth-action tuşları
 • Hıza duyarlı tuşlar
 • Pitch bend  ve mod tekerlekleri
 • Pedal girişi
 • SONiVOX Eighty-Eight vsti yazılımı.

Fiyat: 1300 TL


4. Novation Launchkey

Novation Launchkey
Novation Launchkey

Launchkey kullanıcıların favori midi klavyelerinden biridir. Yukarıda adı geçen Impulse’in bir adım gerisindedir. Bu nedenle, yüz dolar kadar tasarruf etmek isterseniz Launchkey’i tercih etmenizi öneririz. Atanabilir fader ve düğmelerin (düğmelerin olmadığı) yanı sıra pitch bend ve mod tekerlekleri de mevcut. Kurulumu ve yazılım arayüzü stabil. Novation’dan beklendiği gibi harika bir paketle geliyor. Novation V-Station, Bass Station VST (PC ve Mac) ve iPad için Novation uygulamaları ile birlikte geliyor. Müzik için iOS kullanıyorsanız çok büyük bir artı. Bütçe dostu en iyi midi klavyelerin başında gelmektedir.

Özellikleri:

 • 16 hıza duyarlı çok renkli ‘Launch Pads’
 • DAW haritalama için InControl teknolojisi
 • Synth tarzı tuşlar
 • Ek yazılım paketi dahil
 • 8 atanabilir fader 8 atanabilir tuş 8 atanabilir kontrol tuşları Transport kontrolleri
 • Oktav yukarı / aşağı kontrolleri
 • Pitch ve mod tekerlekleri

Fiyat: 1200 TL

Pin It on Pinterest

Don`t copy text!