Profesyonel bir Dokunuş için Mastering Yazılımları

Her ev stüdyosu kullanıcısında olması gereken bu mastering yazılımları ile parçalarınıza profesyonel bir son dokunuş ekleyebilirsiniz.

Miks sonrası mastering işlemleri için hangi mastering yazılımları kullanılmalıdır? Hangi DAW’ı kullanırsanız kullanın, EQ’lardan kompresörlere kadar işini iyi yapan 5 mastering programlarını / eklentilerini bir araya getirdik.

1. UAD Precision Multiband

UAD Precision Multiband

 

Mastering için başarılı bir yazılım olarak Universal Audio’nun Precision Multiband dinamik işlemcisidir. Her biri solo, devre dışı bırakılabilen ve geçiş frekanslarını ayarlayabilen beş işlem bandına sahiptir.  Kullanıcı arayüzü, işlemci üzerinde yapılan her işlem hakkında detaylı geri bildirim sunar. Precision Multiband iyi performans gösterir. Bu profesyonel mastering yazılımı UAD eklentisi olarak, Apollo ses kartı veya UAD-2 DSP  ile uyum içinde çalışmaktadır.

2. Shadow Hills Industries Mastering Compressor

Shadow Hills Industries Mastering Compressor

 

Shadow Hills Industries Mastering Kompresörü, tamamen mastering’te kullanılması için tasarlanan, ileri düzeyde dinamik işlemcisidir. İki kanalı stereo veya çift mono olarak yapılandırılabilir ve her kanalda güçlü ses potansiyeli sunan iki kompresör bulunur. Bu donanım çok pahalı olmasına rağmen (yaklaşık 8.000 £ civarında), Brainworx donanımın mükemmel bir emülasyonunu üretti ve bir eklenti halinde müzikseverlere sundu. Eklenti yalnızca UAD için kullanılabildiğinden, çalıştırmak için Universal Audio donanımına ihtiyacınız vardır, ancak yine de düşük maliyetli, yetenkli bir mastering araçlarından biridir.

3. Sonnox Oxford Limiter

Sonnox Oxford Limiter

Limiter’lar oldukça sıradan işlemciler gibi görünebilir, ancak Sonnox’un Oxford Limiter’ı çok farklı bir yerdedir. Peak yakalama ve kontrol etme konusunda yeteneklidir. Gelen sinyalle harika bir uyum içerisindedir ve gain kontrol zamanlaması oldukça esnektir. Threshold üzerindeki sinyaller üzerinde çok ince ayarlı kontrol sağlar.

4. Steinberg Wavelab

Steinberg Wavelab

Hemen hemen her DAW’ı kullanarak ustalaşabilseniz de, Steinberg Wavelab, ses düzenleme için çok başarılı bir DAW’dır. Yazılım, geniş yelpazede yüksek kaliteli mastering eklentileri ile birlikte gelir. Dahası, birinci sınıf ölçüm ve ses mastering çalışmaları için mükemmel birçok araçlara sahiptir. Bu mastering yazılımının farkını ortaya koyan şey, farklı ses parçaları için benzersiz sinyal işleme basamağı oluşturmanıza izin vermesidir; bu durumda her bir parçanın belirli sinyal sırasını düzenleyebilir / ayarlayabilir, montajlayabilirsiniz.

5. Blue Cat DP Meter Pro

Blue Cat DP Meter Pro

Blue Cat Audio’nun DP Meter Pro yazılımı, mono, stereo (L-R veya mid side) ve surround konfigürasyonlarda çalışabilir. Çubuk grafik sayaçları, farklı standartlar arasında değiştirilebilen bir analizer olarak peak ve RMS‘yi gösterir. Ses dalgasındaki zirve faktörünü gösteren ikinci bir çubuk grafiği de etkinleştirilebilir ve her iki çubuk grafik de sinyalin geniş zaman hareketlerini gösteren histogram işlevine sahiptir. Sinyalin ayrıntılı ölçümlerini gösteren sayısal göstergelerle beraber parça içindeki tüm seviyeleri gösteren bir X-Y grafiği de açılabilir.

Pin It on Pinterest

Don`t copy text!