Mastering Nasıl Yapılır?

Bu makalede, mastering nedir, mastering nasıl yapılır, mastering sırasında nelere dikkat etmeliyiz, miks sonrası şarkılarımıza neden mastering uygulamalıyız ve evde mastering nasıl yapılır gibi sorulara cevaplar yer almakta.

Mastering Nedir?

Audio Mastering, miksaj sürecinin son adımıdır. Bir şarkıyı piyasaya sürmeden önce olan son dokunuştur. Bir şarkının mastering aşamasında parçayı daha yüksek sesle, parçanın sesini daha iyi hale getirmek ve parçayı tüm farklı hoparlör türlerine daha uyumlu hale getirmek için EQ, compressor, saturator ve limiter gibi araçlar kullanılarak yapılan şarkıyı standartlara kavuşturma prosedürüdür. Mastering uygulanmadan bir şarkı piyasaya sürülemez.

Ayrıca, CD basımı ve çeşitli dijital müzik platformlarında yayınlamak üzere standart işlemler yapılır. Ama bunu burada ele almayacağız.

Mastering’in amacı, bir şarkının piyasadaki diğer profesyonel şarkılar gibi ses çıkarmasını sağlamaktır, böylece radyoda, Spotify’da ya da bir filmin jeneriğinde dinlendiğinde kulağa yabancı gelmez.

Ayrıca, bir albüm aşamasında, albümdeki tüm şarkıların aynı ses seviyesinde ve aynı “tonda” olduğundan emin olmak için mastering yapılır. Fakat aslında Mastering tamamen ikinci bir görüş almakla ilgilidir. Bir şarkıyı siz mixliyorsanız, artık objektifliğiniz kalmaz. Bu miksajın her saniyesini defalarca duydunuz. Sorunlu alanların nerede olduğunu anlamak sizin için on kat daha zorlaşır. Mastering, kendi zorlukları olan çok özel bir adımdır, bu nedenle bazı ses mühendisleri bu tekniklerde uzmanlaşmıştır. Bu uzman ses mühendisleri daha iyi sonuçlar alabilirler.

Ancak bu konuda uzmanların varlığının diğer gerçek bir nedeni de şudur: Size taze kulak verirler. Uzman mühendisler daha önce müziğinizi duymadıkları için, saatler ve belki günler süren mix boyunca yaptığınız ve sizin fark edemediğiniz hataları anında yakalayabilirler. Şarkınızın eskisinden daha iyi ses çıkarmasını sağlarlar.

Mastering Nasıl Yapılır?

Mastering öğrenmek önemlidir çünkü miks tekniğinizi değiştirir. Nihayetinde, fikren mixlerken aynı zamanda mastering de yapmak istersiniz. Ancak bir profesyonelle çalışmak size saatlerce ve belki günlerce çalışmanın vermeyeceği şeyi verir: tarafsızlık. Bu yüzden mikslerinizi ikinci bir ses uzmanına teslim etmek her zaman daha iyi sonuçlar verecektir.

izotope ozone
izotope ozone eklentisiyle hızlı mastering mümkün

Bütçe ve zaman sizin için önemliyse; izotope, Aria ve benzeri dijital mastering hizmeti sunan firmalardan bir mastering hizmetini denemeniz tavsiye edilir. Bunlar yalnızca, şarkınızı analiz edebilen ve onu belli standartlardaki şarkılar gibi ses çıkaracak şekilde optimize edebilen algoritmalardır, bu nedenle mükemmel değillerdir. Asla bu iş için eğitimli insan kulağı kadar iyi olmayacaklar. Ancak hızlı mastering veya demolar için şaşırtıcı derecede iyidirler ve aynı zamanda ucuzdurlar.

ADIM ADIM MASTERING

13 adımda evde mastering nasıl yapılır sorusunun cevabı için:

 1. Stüdyonuzu Optimize Edin

yalıtımlı ev stüdyosu
yalıtımlı ev stüdyosu

Mastering ince bir sanattır. Son derece küçük hareketler, tüm mix’inizin sesini değiştirebilir. Bu nedenle, dinleme yaptığıınız odanın olabildiğince uygun şartlarda olması gerekir. Şarkınız kendi odanızda harika gelebilir, ancak her yerde aynı sonuç veremeyebilir.

Örneğin, odanızda fazladan bas oluşuyorsa, alt frekanslar gerçekte olduğundan daha yüksek görünecektir. Farklı mekanlarda kulağa ince ve cansız gelecektir. Kimse bunu istemez. Bunu düzeltmek için yapabileceğiniz birkaç şey var. Her şeyden önce, mix odanıza akustik paneller yeleştirebilirsiniz. Daha önceki ev stüdyosu kurma rehberinde anlatmıştık. Ancak bunun için bütçe veya zaman elverişsizse, doğru kulaklık kullanarak oda konusunu şimdilik erteleyebilirsiniz. Hayalsanati.com olarak Sennheiser HD600 serisini tavsiye ederiz. Ayrıca Sonarworks Reference ve Waves NX gibi bir kulaklık telafi yazılımı kullanmaya değer. Bunlar, kulaklıklarınızı dengelemeye ve oda simülasyonu konusunda fikir edinmenize yardımcı olur.

2. Seviyeleri Ayarlayın

levels

Mixi export etmeden (dışa aktarmadan) önce hiçbir şeyin clipping’e uğramadığından emin olun. Miksaj yaparken dijital distortion genellikle sessiz olabilir, ancak mastering aşamasında mikslerinizdeki tüm küçük kusurlar çok belirgin hale gelir.

Tüm kanallarda yeterince headroom bırakmak çok önemlidir. Seviyelerin uygun pozisyonda, kırmızıdan (clipping ışığı) hayli uzakta durduğunu kontrol edin. Parçalarınızı doğru şekilde aşamalandırarak ve ilerledikçe hiçbir şeyin clippinge uğramadığından emin olarak miksi başlatmak her zaman daha iyidir. Şarkınızın en gürültülü kısmının main output (ana kanal) seviyesinin -4 ila -6dB arasında olmasına dikkat edin.

3. Farklı Formatlarda Çalışmak

Bir projeyi kaydederken proje ayarlarınızın tamamen aynı olduğundan emin olun. 24 bitte kayıt yaptıysanız, dosyayı 24 bitte kaydedin. 48kHz çözünürlükte kayıt yaptıysanız, dosyanızı 48kHz’de kaydedin. Dosyayı tercih ettiğiniz kayıpsız formatta kaydettiğinizden emin olun. Şarkıyı MP3 olarak kaydetmeyin! Bu, mastering işleminden sonra yapılacaktır. Bir wav veya aiff dosyası olarak dışa aktarın. Ayrıca, bazı DAW’larda export ederken bir “normalleştir” seçeneğine sahiptir, bu seçeneği etkinleştirmeyin. Normalleştirme, parçanızı daha yüksek sesle yapmanın basit bir yoludur ancak bunu mastering sırasında yapacağız.

Ses Formatları
Bazı Ses Formatları

4. Dinlenin

Mastering nedir sorusunun tam karşılığı şudur: Mastering irili ufaklı, ince değişikliklerden oluşan bir oyundur, bu yüzden başlamadan önce kulaklarınızın taze olmasını istersiniz. Daha da önemlisi, zihninizin taze olmasını istersiniz. Miks üzerinde saatlerce (veya günlerce) çalışıyorsanız, mastering sırasında objektif olamazsınız. En azından bir gün ara verin. Tercihen birkaç gün, bir hafta hatta bir ay sürebilir. mix ve mastering arasında geçen süre ne kadar uzun olursa, o kadar çok hedefe odaklanabilirsiniz (ve mastering o kadar iyi olacak!).

5. Dinlendikten sonraki İlk Dinleme

Mastering nasıl yapılır merak ediyorsanız burayı atlamayın. İlk dinleme inanılmaz derecede önemli bir adımdır. Kendinize yeterince zaman ayırdıysanız, mix’inizi dinleyeli birkaç gün geçtikten sonra taze kulaklarla geliyorsunuz. Bu ilk dinlemede sorunların% 80’ini duyacaksınız. Yanınızda bir not defteri bulundurduğunuzdan veya bilgisayarınızda bir metin dokümanı açtığınızdan emin olun. Dinlerken not alın. Bu notlar, mastering için bir temel niteliğinde olacak. Ses karakterini ve analizini bu ilk dinleyişte kavrayabilirsiniz.

6. Duyarak Dinleme

Parçayı birkaç kez dinleyin. Unutmamak için duyduklarınızı yazın. Referans şarkıları dinleyin, ardından parçanızı dinleyin. Duyamadıklarınızı (veya çok fazla duyduklarınızı) yazın. Farklı hoparlörlerden dinleyin: kulaklığınızdan, telefonunuzda, arabanızda dinleyin ve duyduklarınızı not alın. Bunun amacı, şarkınızın güncel olarak neye benzediğine ve neye benzemesi gerektiği konusunda doğru bir referansa sahip olmaktır. Bu şekilde, işlemcileri rastgele kullanmak yerine bilinçli olarak kullanarak mastering tekniklerine yoğunluk verebilirsiniz.

7. Görerek Dinleme

Spectrum Analyzer
Spectrum Analyzer ile Görerek Dinlemek

Bir grafik analizörü yardımıyla, iki mixin frekans spektrumunu karşılaştırabilirsiniz. Bu, kulaklar olduğu kadar gözlerinizi de kullanmanıza yardımcı olacaktır. Hangi frekanslar, hangi tonlarda, çok yüksek veya çok düşük görünüyor bunu görerek anlamanız işleri kolaylaştıracaktır. Bu yöntem, sorunlu kısımları bulmanıza yardımcı olacak bir püf noktasıdır.

8. Dinamikleri Kontrol Etmek

Şimdi, yeterince hazırlandın. İşe başlama zamanı!

Yapılacak ilk şey, biraz compressorle oynamaktır. Tüm parçanın dinamiklerinin kontrol edildiğinden emin olmak istiyoruz. Şarkının birbiriyle “harmonize” olmasını istiyoruz.

Mixbus compressoru şu şekilde ayarlayabilirsiniz:

compressorü bu şekilde ayarlayalım

  • Çok fazla kompresör uygulamaktan kaçının. 1-2dBs gain reduction olabilecek şekilde, 3dB’den daha yükseğe çıkmamalısınız.
  • Attack sürenizle birlikte dikkatli olun. Çok hızlı olursa tüm şarkıyı sıkıcı yapabilirsin. Attack süresini 10 ms civarında başlatın ve oradan düzeltin. Daha ritmik bir şarkıysa, biraz yukarı taşıyın. Daha yavaşsa, aşağı hareket ettirin.
  • Release süreniz için, varsa otomatik release işlevinizi kullanın. Bu, büyük olasılıkla en doğal sesi üretecektir. Bu seçenek yoksa, release 150 ms civarında başlatın ve oradan ince ayar yapın.

Buradaki ayarlar ince ve keskindir. Küçük hareketler, bütün miksi etkiler. Kulaklarınız en iyi rehberdir.

9. Grafik Ekolayzır

eq

Birincil aracınız EQ olacak. DAW’nizde varsa grafik EQ kullandığınızdan emin olun. Bunlar, öncelikle birden fazla enstrumanı aynı anda işlemek için yapılan EQ’lardır. Mastering için idealdir. Aynı zamanda şarkının tonunu şekillendirmek için de etkilidir.

Mastering ile kırpma ve güçlendirmeler kullanabilirsiniz. Miks sırasında, alt frekanslar daha güçlü olma eğilimindedir. Ama tüm şarkıya doğru EQ uygulandığında bu sorun ortadan kalkar.

3dB’den fazla artırmamaya / kesmemeye çalışın. Mastering esnasında hareketlerinizin ince olması gerekir. Büyük değişiklikler, miksin temelini değiştirir.

Şarkıda çok fazla bas altı enerji hissediyorsanız, bazen hafif bir High Pass Filter iyi olabilir. Bununla birlikte, Low Pass Filter kullanmamak şarkının sesini boğuk ve donuk hale gelmesini engeller.

10. Multiband Compressor

multiband compressor

Diyelim ki, EQ ile frekans, ton ayarlama işlemlerini bitirdikten sonra, parçanın giriş kısmı mükemmel şekilde dengeleniyor. Ancak nakarat kısmında hala çok fazla alt frekans yoğunlaşması var ve vokaller geri planda.

EQ’nuzu kullanarak daha fazla bası keserseniz, bu nakarattaki sorunu çözecektir, ancak giriş kısmımız zarar görecektir.

Bu durumda Multiband Compressor devreye girecek. Temel olarak, tüm parçayı sıkıştırmak yerine yalnızca belirli bir frekans aralığını sıkıştırma yeteneğine sahiptir. Şarkı boyunca tutarsız olan tonları düzeltmeye çalışırken bu araç tam size göre.

Multiband kompresör, normal bir kompresörle aynı şekilde çalışır. Üzerinde diğer compressorler gibi threshold, ratio, attack, release ve make-up tuşları var. Hiçbir şey farklı değil. Sadece ayarlamak istediğiniz frekans aralığını girmeniz gerekir.

Örneğin, tutarsız bir alt frekansı düzeltmeye çalışsaydık, aralığı 20Hz-150Hz olarak ayarlardık ve 2-3dBs gain reduction ayarlardık. Çok fazla şeye ihtiyacınız yok çünkü şarkının bütününe değil, sadece tutarsız kısımlara uygulanmasını istiyorsunuz.

Multiband Compressor ile ilgili birkaç uyarı:

  • Sorunları gidermek için multiband kompresör kullanırken make-up reduction kullanmayabilirsiniz. Bu durumda compressor doğal olarak yüksek sesleri azaltır. Ancak parçayı eski ses seviyesine getirmek için gain reduction kullandığınızda, yumuşak sesleri yükseltir. Amacınız frekans spektrumunun belirli kısımlarını daha sessiz hale getirmekse, gain reduction eklemek, yapmak istediğinizin tam tersini yapacaktır.
  • Gerekmedikçe multiband compressor kullanmayın. Bilinçsiz ve rastgele multiband compressor kullanımı bir sorunu çözerken başka yerlerde farklı sorunlara yol açabilir.
  • Multiband compressor güçlü bir araçtır. Mastering yaparken her zaman gerekli değildir. Dikkatlice kullanın ve yalnızca gerektiğinde kullanın!

11. Miksi Geliştirme

saturator
saturator

Kullanabileceğiniz ilk geliştirme saturation‘dır. Bu bir doygunluk eklentisi, bir tape emülatörü veya bir exciter olabilir.

Mikse biraz “renk” eklemek için saturator kullanılabilir. Mixi biraz daha dolgun, biraz daha yoğun, biraz daha hacimli hissettiriyor. Miksiniz biraz zayıfsa veya yetersiz geliyorsa iyi fikirdir. Yine de yarardan çok zarar verebilir. Miksinize aşırı saturation eklemek distortion ekleyecek ve miksin bazı nüans ve dinamiklerini ortadan kaldıracaktır. Miksi daha düz hale getirebilir. Bu yüzden ihtiyacınız olmadıkça eklemeyin. Hassas ayarlar gerekir.

Diğer bir geliştirme seçeneği de stereo genişletmedir. Bu araç, şarkının eskisinden daha geniş ve daha ayrı ses çıkarmasına yardımcı olur.

stereo enhancer
stereo enhancer

Stereo genişletme, sesleri birbirinden ayırmaya yardımcı olabilir veya mikslenen sesi “heyecan verici” hale getirebilir.

Ancak, mikse ses kayıpları ve  phase sorunları da ekleyebilir, bu da şarkı mono olarak her çalındığında eskisinden daha kötü ses çıkaracağı anlamına gelir. Tekrarlamak gerekirse: İhtiyacınız olmadıkça eklemeyin. Hassas ayar gerekir.

volume automation
volume automation

Son olarak, ses seviyesi otomasyonu, şarkının belirli bölümlerinin etkisini artırmaya yardımcı olabilir. Örneğin, 1dB’deki bir şarkıyı, nakarat kısmı 0dB’de kalacak şekilde otomasyon yazabilirsiniz. Otomasyondaki küçük artışlar ve azalmalar, mastering işleminde oldukça belirgindir, bu nedenle 2dB’den fazla otomasyon yapmayın. Eğimi de ince bir şekilde ayarladığınızdan emin olun. Artışın ani değil, doğal görünmesini isteriz.

12. Limiter Kullanımı

limiter
limiter

Bu, mastering’in en önemli adımlarından biridir. Limiter, miksi radyoda duyduğunuz şarkılar kadar yüksek sese ulaştırma işlemidir. Bir şarkı ne kadar sessizse, kulağımıza o kadar zayıf gelir. Bu nedenle, şarkımızın aynı türdeki diğer şarkılarla aynı ses seviyesinde olduğundan emin olmak istiyoruz.

Şimdi, eğer bir miksajın sesini yükseltecek olsaydınız, clippinge neden olurdunuz. Daha fazla ses elde edersiniz, ancak daha fazla “duyulan, algılanan ses” elde edemezsiniz, yani şarkı kulağa gerçekte olduğundan daha yüksek gelir. Ayrıca distorsiyona da neden olursunuz, bu da şarkının sesini daha kötü hale getirir!

Mix’inize limiter eklemek, parçanın sesini yükseltirken, aynı zamanda daha fazla algılanan ses yaratır. Şarkınızı sektördeki ses seviyelerine ayarlamanın en iyi yolu budur.

Limiter, esasen basit bir kompresördür. Ancak normal bir ratio (2: 1 veya 3: 1 gibi) yerine, “brickwall” dediğimiz “∞: 1” ratio’ya sahiptir.

Bu, hiçbir sesin ayarlanan thresholdun üzerine çıkmadığı anlamına gelir. Yani clipping yok.

Limiteri şu şekilde ayarlayabilirsiniz:

Parçanın 0dB civarında olmasını istiyoruz, bu yüzden yapılacak ilk şey çıkış seviyenizi oraya ayarlamaktır. Özellikle, -0.3dB ile -0.8 dB arasında ayarlamak istiyorsunuz. Bu, farklı karakterlere sahip hoparlörlerde sorun yaratmayacaktır. Bundan sonra, 2 – 3dB gain reduction elde edene kadar şarkının gain seviyesini yükseltmek istersiniz. Daw ile birlikte gelen basit bir limiter kullanıyorsanız, bundan daha yükseğe çıkmayın çünkü bazı kötü sonuçlar oluşturabilir. Kaliteli bir üçüncü taraf limiter kullanıyorsanız, 4 – 5dB’lik gain reduction oranına biraz daha yükselebilirsiniz. Gain tuşu gerçek ses düzeyini artırıyor, ancak brickwall limiter algılanan ses yüksekliğini artırıyor. Yani parçanız gürültülü, ama daha da yüksek geliyor.

13. Son Kontroller

levels
Levels plugin

Tebrikler! Neredeyse bitti. Şimdi son kontrolleri yapmanın zamanı geldi.

Parçanın hangi seviyelerde olduğuna, dinamik aralıklarına, stereo hacmine ve bass-tiz frekanslarının durumunu kontrol etmek için Levels isimli harika bir plugin mevcut. Her şey istediğiniz gibiyse son adım, şarkıyı tüm oynatma sistemleriyle uyumlu olacak bir dosyada export etmektir (dışa aktarmak).

Parçanın hem kayıpsız hem de .mp3 dosyası olarak kaydedilmesini seçin. Tercih ettiğiniz kayıpsız türü seçebilirsiniz – .wav, .aiff, .caf.

dithering
dithering

Ardından, parçanın 16 bit çözünürlükte ve 44,1 kHz örnek hızında olduğundan emin olun. Bunlar, ses standartlarıdır. Çok önemli bir ayrıntı: export işlemi sırasında dithering seçeneğini işaretlemeyi unutmayın. Dithering, parçanızı farklı bir çözünürlükte export ederken bozulma ve ses kaybı oluşmasını önlemeye yardımcı olur. Aksi takdirde tüm emeğiniz çöpe gidebilir. Son olarak, kullandığınız DAW’ın export penceresinde herhangi bir “normalize” işlevi varsa, onu asla kullanmayın. Normalleştirme,  parçanın sesini yükseltir ancak mastering yapılan bir şarkı için buna ihtiyacımız yok.

 

Mastering nedir, mastering nasıl yapılır rehberi’ni buraya kadar okuduysanız tebrikler! Artık bazı terimlere yabancı değilsiniz ve şarkınızı piyasaya sürmeden önce neler yapmanız gerektiğini ve özellikle de mastering nasıl yapılır iyi biliyorsunuz. Mix gibi mastering konusunda da her müzisyenin farklı bir kişisel yorumu, tekniği bulunmakta. Unutmayın, en iyi referans kulaklarınızdır. Her türlü soru, öneri ve görüşleriniz için iletişime geçebilirsiniz. Keyifli müzikler!

Pin It on Pinterest

Don`t copy text!