Mastering için Compressor Ayarları

Mix mastering anlatımlarında her bir işlemcinin, örneğin mastering compressorü‘nün nasıl kullanılması gerektiği, bir diğer deyişle mastering için Compressor ayarları ne olmalı, nasıl ayarlanmalı gibi ayrıntılar yer alır.

Sadece mastering compressor değil, örneğin mastering equalizer, mastering limiter veya reverb gibi işlemciler için de bilgi sahibi olmak gerekir. Fakat bu yazıda, mastering compressor‘ün daha iyi anlaşılabilmesi, mix mastering sırasında yapılan genel hatalar ve bazı parametrelerin daha iyi anlaşılması için mastering yaparken kullanılan mastering compressoründen bahsedildi.

Mastering Compressor’ü Ne işe Yarar?

mastering compressor ayarları
RMS Değerlerini Gösteren bir Plugin

Compression (sıkıştırma) kısaca sesin dinamik aralığının azaltılmasıdır. Ses sinyalindeki ortalama seviye dijital ortamda RMS olarak ölçülür ve herhangi bir DAW tarafından okunan en yüksek sinyal, 0.0db‘lik bir  seviyeden inen negatif bir sayıdır. 0.0db‘yi aşan sinyal dijital olarak kesilir. Bu dijital kırpma, mühendisler tarafından yüksek ses seviyesine ulaşmak için kullanılır. Unutulmaması gereken husus, sıkıştırma veya kırpma gibi herhangi bir işlemin algılanan ses yüksekliğini de arttıracağıdır.

Mastering için Ne tür Compressor kullanılır?

mastering compressor ayarları
Mastering yaparken Bus Compressor Kullanılır

Bus compressorlerin mastering alanındaki pratik kullanımları oldukça farklıdır. Sonuçta, dijital limiter eklentileri compressore göre daha fazla yüksek sinyali arttırmaya izin verir. Bu nedenle, mastering mühendisleri, mastering içeriklerinin dinamikliğini tam olarak kontrol etmek için genellikle bus compressor kullanır. Mastering compressor uygun şekilde ayarlandığında, parçanın daha heyecan verici, daha derin ve daha hoş bir stereo hissi verdiği fark edilir.

Mastering Compressorü Nasıl Ayarlanır?

Mastering kompresörleri ile daha fazla kazanç azaltma elde etmek için; örneğin, ratio arttırılabilir, threshold azaltılabilir, attack kısaltılabilir veya release uzatılabilir. Bu değişikliklerin tümü gain reduction‘ı arttırırken, her bir ayar compression uygulanmış sese çok farklı bir karakter kazandırır. Bu nedenle, mastering compressorünü sese uygulamadan önce her bir ayarı sıfırlamak ideal bir başlangıçtır. Sıfırlamak için mastering compressorü en düşük orana (1: 1’in üstünde), en yüksek eşik değerine, en yavaş attack’a ve en hızlı release’e ayarlamak gerekir.

mastering compressor ayarları
Compressor Attack ve Release Süreleri Milisaniye (ms) cinsinden ifade edilir

Birkaç db kazanç azaltma (gain reduction) elde edene kadar kompresörün threshold‘unu azaltın. Bu işlem kompresörün ne yaptığını ve parçaya nasıl bir karakter eklediğini duymaya yarar. Doğru ayarı bulana kadar, sesi geçici olarak aşırı sıkıştırmak faydalıdır. Dinamiği ayarlamak için, kompresör devreye girene kadar attack sürelerini azaltmaya başlayın. Gain reduction 0 (sıfır)’a gelene kadar release süresini uzatın. Bu mastering compressor için iyi bir başlangıçtır. Bu ayarlardan nasıl yararlanılacağı, compressorden beklenilen dinamik efekt türüne bağlıdır.

Bu ​​noktadan itibaren, maksimum gain kaybı yaklaşık 6db olana kadar thresholdu yükseltin. Dance, R&B veya hip-hop türleri için ideal bir ayardır.

Zevkinize ve tarzınıza en uygun oranı seçtikten sonra, attack ve release süreleri daha da değiştirilebilir. Yakınlık ve derinlik istenilen dance tarzı parçalar için, daha yavaş ataklar ve daha hızlı release genellikle en uygun olanıdır. Hip-hop ve r & b gibi vokal ağırlıklı parçalar çoğu zaman compressorle biraz daha kurcalamayı gerektirir. Attack süreleri kısaldıkça, miks daha kontrollü ve hoparlörlerden daha derin duyulacak. Çok yavaş olan atak süreleri kabarık, inişli çıkışlı ve hatta bozuk sinyalle gelecektir. Release süreleri uzadıkça parçanız daha pürüzsüz ve kontrollü bir yapıya sahip olacaktır. Aşırı release süreleri ezilmiş, puslu veya çamurlu gelecektir. Çok kısa release süreleri dağınık ve bozuk seslere neden olur. Yine de, attack ve release sürelerinde ince ayar yaparak farklı deneme kayıtları almak yardımcı olabilir.

Mastering için Hangi Compressor Kullanılmalı?

mastering compressor ayarları
Variable Mu Compressor

Hayalsanati.com olarak, en yüksek kalitede ses oluşturmak için yetenekli bir analog compressor tavsiye ediyoruz. Variable Mu Compressor işini gayet iyi yapıyor. Ancak, dijital eklentiler son birkaç yıl içinde önemli bir yol katetmiştir. Artık mühendisler bile kullanmaktadır ve kabul edilebilir sonuçlar vermektedir. İşte tam bu noktada, favori mastering compressor eklentisi olan Tokyo Dawn Records ekibinin TDR Kotelnikov isimli ücretsiz mastering compressor plugin’i birçok kullanıcının derdine derman olabilir.

Tipik bir bus compressor kullanımı

Ratio: 1: 1.5 veya 1: 2

Attack: 50ms

Release: 250ms veya auto.

Gain Reduction: 1.5 veya 2db.

Release süresi için auto ayarlamak, müziğe ne kattığını duymaya alışkın değilseniz şiddetle tavsiye edilir. Farklı ayarların müziği nasıl etkilediğini öğrenmek için hızlı attack ve yavaş release gibi aşırı ayarları deneyin. Ne duyduğunuzu daha iyi anladığınızda, bu ayarları daha hassas şekilde yapabilirsiniz.

Pin It on Pinterest

Don`t copy text!