Limiter Nedir? Nasıl Kullanılır?

Limiter Nedir? Limiter Nasıl Kullanılır?

 

Limiter, kompresörlere çok benzer. Her ikisi de, limiter’ların çok daha büyük bir orana sahip olmasına rağmen, dinamik seviyeleri hemen hemen aynı şekilde işlerler.

 

Tipik bir kompresörün oranı 20: 1 veya daha düşükken, bir limiter genellikle 10: 1 ila 100: 1 arasında bir orana sahiptir.

Zirveleri bastırmadan kayıttaki yüksek kısımları azaltarak daha tutarlı bir seviyeyi elde etmek için en iyi kullanılan kompresörlerin aksine, limiter kayıttaki zirveleri veya sivri uçları azaltmak için başka bir şeyi etkilemeden en iyi şekilde kullanılır.

Sıkıştırma ve sınırlayıcı oranları çarpımlıdır; bu demektir ki, bir ses parçasını 5: 1 oranında bir sıkıştırdıysanız ve daha sonra aynı ses parçasını 10: 1 oranında sıkıştırırsak veya sınırlarsanız, sonuç 15: 1 sıkıştırma oranı olmayacaktır. Aslında 50: 1 olacaktır (5: 1 x 10: 1 = 50: 1 oranına). Bu, düz ve ölümcül gibi görünen herhangi bir dinamikleri kaydınızdan çıkarmanızı sağlayacaktır. Ses sinyallerinin sıkıştırılması genel bir hatadır. Sesinizin uzmanlar kadar iyi seslenmesini isterseniz, aşırı sıkıştırmamaya özen gösterin. Aşırı sıkıştırma da sesteki herhangi bir ses içeriğinin yüksekliğini artıracak ve sesi bozacaktır.

Bazı limiter’ların yalnızca iki ana denetimi vardır. Bu durumda, threshold (eşik) denetimi, sinyalin sınırlandırıldığı düzey olan tetikleme seviyesini ayarlamak için kullanılır ve çıkış tavan, maksimum çıkış seviyesini ayarlamak için kullanılır. Buna ek olarak, bazı limiter’ların input gain (giriş kazancı) ve release (serbest bırakma) süresi üzerinde kontrolü vardır.

 

 

Limiter Nasıl Kullanılır?

 

Genellikle, limiter’lar kayıt ve karıştırma sırasında pek az kullanılır, zira kompresörler genellikle ses dinamiklerini kontrol etmek için kullanılır. Ancak sinyalin kırpılmasını veya bozulmasını önlemek için bir ses sinyal zincirinde ‘güvenlik’ cihazları olarak kullanılabilirler.

Örneğin, oldukça geniş bir dinamik aralığı (en sessiz kısımlar ve en gür sesli parçalar arasındaki fark) olan bir vokalist kaydederken, bazen mikser üzerinde veya mikrofonun preampında kayıt seviyesini elde etmek zor olabilir.

 

Bu yüzden, sinyal kırmızıya girmeden ve bozulmadan hemen önce çok yüksek sesli parçaları yakalamak için mikrofonun preamp’ından sonra bir sınırlayıcı koyulur. Fakat bu teknik son çare olarak kullanılmalıdır – ilk önce masada / preamp’de kazanım seviyesini düşürerek, farklı bir mikrofon kullanarak veya şarkıcıyla birlikte çalışarak daha iyi bir kayıt sinyali elde etmeye çalışılmalıdır. Bu Mikrofon tekniği’ne benzer. (yüksek sesle şarkı söylerken mikrofondan uzaklaşmak ve şarkı söyleyince daha yakından hareket etmek gibi).

Kayıt veya miks sırasında bir ses üzerinde bir kompresör kullandıysanız ve bir veya iki sinyal zirveleri (peak) olduğunu fark ederseniz, bu zirveleri yakalamak için kompresöre bir sınırlayıcı koymak seçenekler arasındadır. Kayıt sırasında peak önlemek amacıyla bu işlem tekrar edilebilir.

Pin It on Pinterest

Don`t copy text!