İndirilmemesi Gereken Android Uygulamaları

Google Play Store’da tam anlamıyla her şey için bir uygulama var. İster oyun oynamaya saatler harcamak istersiniz, dünyanın diğer tarafındaki bir insanı yerel bir spor oyunu izlerken izleyin ya da yaşamınızın her yönünü organize edin. Bu inanılmaz seviyede tercihin dezavantajı, market’te bulunan bazı uygulamalar, aslında size zarar vermek istediklerinde kendilerini arkadaşınız gibi gizlemektir. Google Play Store, güvensiz içeriğin filtrelenmesine yönelik daha az güçlü yaklaşımıyla ilgili eleştirilerin odak noktası. Siz dikkatli bir kullanıcı değilseniz, indirilmemesi gereken android uygulamalarını yüklediğinizde izlenmekte, saldırıya uğradığınızı veya kandırıldığınızı görebilirsiniz.

Bunu göz önünde bulundurursak, hiçbir koşulda indirilmemesi gereken android uygulamalarına göz atalım:

 

1. QuickPic

Quickpic

 

Nedir: QuickPic, kolay ve kullanımı kolay bir fotoğraf galerisi olarak kullanılır. Asla gösterişli değildi, ancak açık iletişimler ve sık yapılan güncellemeler, sürekli olarak iyi bir kullanıcı tabanını geliştirdiğini gördü.

Neden kötü: Geçen yıl Cheetah Mobile tarafından satın alındı. Şirket, kullanıcıların verilerini hemen kendi sunucularına yüklemeye başladı. Bu, bir Google kullanıcısının kanıtladığı ve uygulamaya ait bir sürü yeni DNS isteği bulduğu bir bilgi.

Alternatif Uygulama: Piktures. Tamamen ücretsiz ve reklamsız. Quickpic’in satın alınmadan önceki son sürümünü de buradan indirebilirsiniz. Uygulamayı yükledikten sonra play store’dan otomatik güncellemeyi kapatmanız gerekmekte.

 

2. Es Dosya Yöneticisi

Es File Manager

Nedir: Şaşırtıcı bir şekilde, en popüler dosya gezgini uygulaması. Çünkü beş yıl önce gerçekten çok iyi olmuştu.

Neden Kötü: Ücretsiz sürüm bloatware ve reklam-ware ile dolduruldu ve engellenemeyen bildirim çubuğu açılır pencereleri üzerinden ek uygulamaları indirmek için sürekli zorluyor.

Alternatif: Aralarından seçim yapabileceğiniz uygulamalar var. FX File Explorer‘ı ya da Total Commander‘a bakabilirsiniz.

 

3. UC Browser

Uc Browser

 

Nedir: Çin ve Hindistan’da en popüler Android web tarayıcısı. Hızlı modu ve sıkıştırma sayesinde kota dostu olduğunu iddia ediyor.

Neden Kötü: İzleme (tracking). Kullanıcıların arama sorguları şifrelenmeden Yahoo Hindistan’a ve Google’a, bir kullanıcının IMSI numarası, IMEI numarası, Android kimliği ve Wi-Fi MAC adresi şifrelenmeden Umeng’e (bir Alibaba analiz aracı) gönderilir ve kullanıcıların coğrafi konum verileri ( Boylam / enlem ve cadde adı da dahil olmak üzere), şifrelenmeden AMAP’e (bir Alibaba haritalama aracı) aktarılır.

Alternatif: Chrome ve Firefox en bariz seçeneklerdir, ancak bazı insanlar gizlilik endişeleri konusunda endişelenmektedir. Habit Browser tavsiye edilir.

 

4. Clean It

 

Nedir: 10 milyon kez kurulmuş ve yüzde 85 dört veya beş yıldızlı incelemelere sahip bir “önemsiz dosya (junk file) temizleyici”.

Neden kötü: Duyurduklarının çoğu telefonunuza zarar verir. Örneğin, önbelleği temizlemek, yeniden oluşturulması gerektiğinde en sonunda telefonunuzu yavaşlatır, RAM’inizi temizlemek yalnızca daha fazla pil kullanımına neden olur ve çalışan uygulamaları kesmek, pilinizi iddia ettiği gibi iyileştirmez.

Alternatif: Greenify, uygulamaların pil tüketimini azaltmak için daha iyi bir seçenektir ve SD Maid, reklam dosyaları ve günlükler için daha kullanışlıdır.

 

5. Clean Master

Nedir: İnanılmaz derecede popüler olan “hız yükseltici, pil tasarrufu ve telefon iyileştirici”. 600 milyon kullanıcıya ve 26 milyon beş yıldızlı incelemeye sahiptir.

Neden Kötü: Öncelikle Cheetah Mobile tarafından geliştirilir. Daha önce onlara atıfta bulunmuştuk – şirket, reklamları, şişirtmeleri ve nag ekranlarını (Telefon ekranında aniden beliren reklamlar) kendi uygulamalarına eklemekle ünlüdür. İkincisi, yararlı bir şey yapmaz; RAM tasarruflu uygulamalar bir eskiden değerliydi, ancak Android sistemi o kadar çok gelişti ki, bunlar artık sadece bir engel teşkil etmektedir. Android artık RAM’i atamak ve en uygun şekilde kullanılmasını sağlamak için kendi yerel işleyicisine sahiptir – çoğu durumda, performansa yardımcı olması için kasıtlı olarak RAM’i yüklü tutuyor.

Alternatif: SD Maid en iyi alternatiftir.

 

6. Anti-virüs Yazılımları

Nedir: Aralarından seçim yapabileceğiniz uygulamalar var; Tanınmış masaüstü anti-virüslerinin çoğunun artık bir akıllı telefon sunumu var.

Neden Kötü: Şahsen kötü değiller, fakat bunlar büyük oranda gereksizdir – bu yüzden endüstrideki en büyük isimler şimdi uygulamalarının anti-virüs yeteneklerini daha büyük bir güvenlik paketi kapsamında pazarlamaktadır. Bununla birlikte, birkaç uyarı vardır; (Diğer bir deyişle, Google Play Store’tan değil) üçüncü taraf kaynaklardan yazılım yüklerseniz veya rootlu bir cihaza sahipseniz. Her iki durum da sizi Google’ın denetleyemediği kötü amaçlı yazılımlarla başbaşa bırakabilir.

Alternatif: Avast ve Avira gibi şirketlerin uygulamaları, şifreyle kilitlenen uygulamalar, uzaktan cihaz silme ve arama engelleyicileri gibi ek özellikler sunma eğilimindedir.

 

7. Photo Kolaj

 

Nedir: 120 farklı çerçeve, eklenebilir metin ve eğlenceli arka plana sahip bir foto kolaj yaratıcısı.

Neden kötü: Aşırı reklamlar nedeniyle cihazı şişirmektedir. Ayrıca kilit ekranına Du Speed Booster reklamı eklemekte.

Alternatif: Markette birçok fotoğraf editörleri var. Photoshop ağır işlerde mükemmel veya Google’ın gittikçe daha iyi bir hale getirdiği Snapseed’i de deneyebilirsiniz.

 

8. Dolphin Browser

Nedir: Reklamsız, Flash destekli, HTML 5 video özellikli bir tarayıcı. 150 milyon indirme ve oy var.

Neden Kötü: UC Browser gibi bu da bir kabustur. Hepsinden önemlisi, gizli mod’da açtığınız web sayfasını telefonunuzdaki bir dosyaya kaydeder – gidin ve kontrol edin. Yutturmacaya inanmayın; Şimdi silin.

Alternatif: Chrome, Firefox ve Habit Browser tercih edilebilir.

 

9. DU Battery Saver & Fast Charge

Nedir: Kötü kopyaları gibi indirilen bir başka “pil tasarrufu” uygulaması. 7.6 milyon beş yıldızlı incelemelere sahip. Üzgünüm, fakat 7,6 milyon kişinin tamamı perde arkasında dönen dolaplardan habersiz.

Neden Kötü: Hızlı Şarj mı? Bir uygulamanın, cihazınızın ne kadar hızlı şarj edilebileceğini değiştirme özelliği yoktur. Bu aynı zamanda reklamların kralıdır – başka herhangi bir uygulamada gördüğünüz neredeyse tüm reklamlara sponsorluk yapar ve kendi reklamlarını kilit ekranınızda ve bildirim çubuğunda gösterir. Ayrıca, tüm bu fantezi hız grafikleri ve serin animasyonlar? Tamamen sahte.

Alternatif: Telefonunuzun pil istatistikleriyle gerçekten ilgileniyorsanız, GSM Pil Monitörü‘nü kullanmalısınız. Doğru pil tasarrufu için, yukarıda belirtilen Greenify’ı deneyin.

 

10. Music Player

Nedir: İfade edildiği gibi, cihazınıza kaydedilmiş ses dosyalarını yürütmenizi sağlayan bir uygulama.

Neden Kötü: Bir sürü reklam vardır ancak kullanıcı açısından daha endişe verici bir şekilde, internet data’nızdan büyük boyutlarda veri tüketiyor ve pilinizi yok ediyor. Google Play giriş listesinde yorum yapan kullanıcılar gigabaytlarca veri tüketildiğini ve büyük pil tükettiğini bildiriyor.

Alternatif: Android’de müzik çalmanın pek çok yolu vardır; Google Play Müzik ve Phonograph cihazınızda zaten bulunan sesleri yönetmenin iyi yoludur.

Pin It on Pinterest

Don`t copy text!