Gitar Nasıl Panlanır?

Mix sırasında kaydımızın en doğru sonucu vermesini isteriz ve bazen gitar nasıl panlanır gibi sorulara deneme yanılma yoluyla cevap ararız ancak bu da çok vaktimizi alır. Bazı teknikleri miksimizde uygulamak pratiklik açısından daha sonraki mikslerimizde bize zaman kazandırır. Bu teknikler arasında gitar panlama da önemli yer tutar.

Profesyonel kullanıcılar farklı tatlarda gitar mikslerini şarkılarına ekler ve dinleyenler lezzet alır. Burada daha çok yeni başlayan veya amatör olarak kendi şarkılarını miksleyen kullanıcılar için teknik detaylara girmeden gitar nasıl panlanır sorusunun cevabını verdik.
Enstrumanların Genel Konumları
Enstrumanların Genel Konumları

Kaydınızın profesyonel bir sese sahip olmasını istiyorsanız, mixte gitarınız için alan yaratmanız çok önemlidir. Bunu başarmanın bir yolu yaratıcı panlamadır. İyi yerleştirilmiş enstrümanlar, kalabalık bir mixte her şeyin net bir şekilde duyulduğu temiz bir mix demektir. Bundan sonraki prodüksiyonunuzda kullanabileceğiniz gitar nasıl panlanır inceleyelim.

Stereo miks alanını ses için bir tuval olarak düşünün. Ve mikserinizde – ister donanım cihazı ister bilgisayar ortamında sanal bir cihaz olsun – bu tuval yaklaşık saat 7’den (tam soldan) saat 5’e (tam sağa) yayılır.

saat 7 yönünde tam sol pan
saat 5 yönünde tam sağ pan

Çalışmanız gereken tek şey budur, bu tuvalin dışına çıkamazsınız (surround sesle çalışmıyorsanız). Bir müzik mikslediğinizde, her enstrümanı tuval içine sığdırmanız gerekir.

Bunu akılda tutarak, vokal, bas ve kick davul genellikle saat 12 konumunda veya bu civarda yer alır. Miksin geri kalanını bu nokta etrafında oluşturabilirsiniz. Diyelim ki vokal, bas ve kick’e ek olarak, bazı stereo klavye padleriniz var. Bu sesleri sadece sola ve sağa tam bir şekilde panlamak hata olur. Biraz boşluk yaratmak için sola veya sağa panlama konumunu – örneğin, saat 9 veya 3 konumuna getirebilirsiniz.

Diğer boş alana, gitarınız için bir reverb sinyali yerleştirebilirsiniz. Örneğin, bir mono gitar amfi eklentisiyle çalışırken, diyelim ki saat 10 yönünde bir panlama yaptık. Ardından send reverb ekledik. Gitarın kendi sesini saat 10’a, reverb sinyalini ise saat 5’e koyarız. Bu, stereo ses alanını açarken aynı zamanda da güzel ve büyük bir gitar sesi oluşturur.

EP-34 Tape Echo
EP-34 Tape Echo

Universal Audio’nun EP-34 Tape Echo veya Roland RE-201 Space Echo bant delay gibi gitar merkezli eklentilerin her ikisinde de yatay panlama özelliği bulunur. EP-34’ü kullanırken, sık sık echo pan düğmesiyle oynayın. Bu şekilde gerçekten harika reverb/ delay efektleri oluşturabilir ve bir gitarın bir miksajla şekillenmesine yardımcı olabilir.


Roland RE201 Space Echo
Roland RE201 Space Echo

Reverb pan ve eko pan için ayrı kontroller sunan RE-201 Space Echo, bir adım daha ileri gider. 201’e gitar parçaları gönderirken, genellikle hem reverb hem de echo’yu gitarın karşı tarafına panlayın. Ancak, reverb ve echo birbirinin zıt taraflarına panlayarak güzel sesler üretebilirsiniz. Miksinizdeki diğer enstrümanlara bağlı olarak her durum farklı olacaktır.

Stüdyoda bir amfiyi panlarken, önce her mikrofonu tek tek (genellikle hem ribbon hem de dinamik) ve her birinin tonunu dinleyin (ribbon mikrofon genellikle daha sıcak ve daha yumuşaktır, dinamik mikrofonlar ise genellikle daha keskindir). Sonra uygun şekilde pan yapın. Bazen dinamik mikrofonu saat 7’de tam sola panlayın ve ribbonu saat 9 civarında konumlandırın. Bu kombinasyonla bir oda mikrofonu kullandıysanız, genellikle saat 5’te tam ters tarafa panlayın. Bu size”doğal” reverb verir ve gitarınızdan daha güçlü ve hoş ses elde edersiniz.

Elektrikli ve akustik gitarları aynı mikste panlarken, onları birbirinin karşısına yerleştirmek daha uygun olabilir. Bu, tonlarını farklılaştırmaya ve her enstrüman için alan yaratmaya yardımcı olur. Açıkçası, ne kadar çok gitar varsa onları bir arada mixlemek bir o kadar zor olur. Daha fazla sola veya sağa panlayarak, kendinize çalışabileceğiniz kadar stereo alan vermeyi deneyin.

Her prodüksiyonun kendi pan konumları olacaktır. Ancak o gitarın mikste renklenmesini sağlamak için diğer enstrümanları kulağınıza göre panlayın veya echo düğmeleriyle oynamayı deneyin. Reverb veya delay gibi efektler için sol / sağ panları kullanın. Farklı panlama teknikleri denemek için biraz zaman ayırın ve gitarın mikste yeterince duyulduğundan emin olun.

Pin It on Pinterest

Don`t copy text!