FL Studio İncelemesi

FL Studio önceki sürümlerden çok yol kat etti. İlk sürüm olan Fruity Loops 1.0, sadece sınırlı üretim kapasitesine sahip bir MIDI davul sıralayıcıydı. Bugün, bu müzik üretim yazılımı, stüdyoda, canlı performanslar için veya diğer DAW’lerle birlikte kullanılabilir. Bununla birlikte, giriş versiyonu olan Fruity Edition serimizdeki diğer programlarla kıyaslandığında önemli ölçüde sınırlanmıştır.

Bu yazılımın Fruity sürümünde harici araçlar kaydedilemez. Bunu yapmak için Producer veya Signature sürümlerine geçmeniz gerekiyor. Fruity sürümü içerisinde, müzik yaratmak için yazılım içindeki beat sequencer’ı, sanal enstrümanları, eklentileri ve loops’ları kullanabilirsiniz. FL Studio’da canlı kayıt aracı Edison olarak bilinir. Edison aynı zamanda Fruity sürümünde mevcut olmayan reverbs, equalizers ve FL stüdyosundaki diğer araçları da içerir.

FL Studio’nun güçlü araçları ile elektronik müzik oluşturma yeteneği mevcuttur. Bu müzik kayıt stüdyosu yazılımı, elektronik beat yapmak için bir araç olarak başladı ve FL Studio yayıncısı olan Image Line – bunu hiç unutmadı. Bu MIDI kayıt yöntemi, sesinizi oluşturmanıza ve düzenlemenize yardımcı olmak için sequencer’ları kullanır. Sequencer kullanarak müzik oluşturmak için, sesleri ve loops’ları sequencer’a sürükleyip bırakabilirsiniz. Ardından, bir beat’i (nota veya loops) sol tıklatarak etkinleştirebilir ve sağ tıklatarak sequence’i kaldırabilirsiniz.

FL Studio, müziğinize ekleyebileceğiniz geniş bir sanal enstrüman ve efekt kütüphanesine sahiptir. Ayrıca, müzik kompozisyonlarında kullanabileceğiniz çok sayıda loop ve klip bulunmaktadır. FL Studio’nun giriş seviyesi versiyonu olmasına rağmen, ses kütüphanesinin derinliği etkileyicidir. Bu da yazılımın üretim yeteneğini kanıtlıyor. MIDI üretime dayalı yazılım olarak, FL Studio’nun ses kayıtlarınıza uygulamak için birçok eklentiye sahip olması şaşırtıcı değildir. Bu yazılım 30’dan fazla sentezleyici, davul makinesi, örnek ped ve diğer efektleri sunar. Bu yazılımın Studio sürümü, gözden geçirdiğimiz Producer sürümünden daha fazla eklentiye sahip ve yükseltme işlemi, web sitesine giderek ve stüdyo sürümünü indirmek kadar basit. Farklı bir DAW sahibi iseniz, ancak FL Studio’nun MIDI kayıt yeteneklerini tercih ederseniz, FL’yi neredeyse başka bir yazılım için bir eklenti olarak kullanabilirsiniz. Buna rewire denir. Tüm FL Studio programı başka bir DAW için tamamlayıcı olarak kullanılabilir.

Pin It on Pinterest

Don`t copy text!