Equalizer Teknikleri

Bir enstrumanda bir nota vurulduğunda temel ve harmonik frekanslarda sesler oluşur. Bir sesin en alçak frekansı, temel frekans olarak adlandırılır. Diğerleri bileşendir ve harmonik frekanslar olarak adlandırılırlar. İşte bu harmoniklerin oluştuğu frekansları kullanarak farklı eq teknikleri uygulayabiliriz.

 

Harmonik Frekansların Açılması

 

Bir ses mühendisinin, bir enstrumanın netliği ve ayırt edilebilirliğini artırmak için öğrendiği ilk teknik harmoniklerin açılmasıdır. Bu eq ayarlarken kullanılan çok geçerli bir tekniktir. Aşağıda bu tekniğin kullanıldığı bazı eq tavsiyeleri bulacaksınız.

Bas 400Hz Bas kanalında netlik için…

Bas 1500Hz Netlik ve parmakla çalınma hissini artırmak için…

Gitar 3kHz Gitar atağı için…

Gitar 5kHz Parlaklık için…

Vokal 5kHz Vokali öne çıkarmak için…

Vokal 10kHz Daha parlak vokaller için…

 

Her enstruman için parlaklık, netlik gibi farklı karakterleri öne çıkaran birden fazla harmonik aralık olduğuna dikkat edin.

 

Temel Frekansların Açılması

 

Genelde yeni başlayanların ilk denedikleri şey temel frekansların açılmasıdır. Fakat aslında bu en son başvurulacak yöntemlerden biri olmalıdır. Temel frekansların vurgulanması enstrumanın sesini bulanık ve çamurlu yapar. Diğer enstrumanlardan ayrılmasını zorlaştırır. Temel frekansları benzer olan enstrumanlar birlikte benzer partisyonlar çaldıklarında temel frekansları vurgulamak bu enstrumanların seslerinin aynıymış gibi duyulmasına yol açar. Eğer bir enstrumanın sesi ince veya zayıf tınlıyorsa bu enstrumanın temel frekansları dikkatlice açılabilir. Enstrumanın zayıf duyulması yanlış mikrofon yerleşiminden veya eq ile harmoniklerin fazla vurgulanmasından olabilir. Temel frekansları vurgulamanın gerekli olabileceği bir diğer durum da enstrumanın tek başına çaldığı kısımlardır.

 

Temel Frekansların Kısılması

 

Temel frekansların kısılması, enstrumanın tüm harmonikleri vurgulu hale getirilmek istendiğinde uygulanabilir. Özellikle rock kayıtlarında çok kullanılan bir yöntemdir ama diğer müzik türlerinde de işe yarar sonuçlar verir.

 

Bas 40Hz Bas kanalında boomy sesleri azaltmak ve enstrumanın daha ayırt edilebilir duyulması için kısın.

Gitar 100Hz Gitar kanalında boomy sesleri azaltmak ve enstrumanın netliğini artırmak için kısın.

Vokal 200Hz Vokallerin çamurlu, bulanık duyulmasını engellemek için kısın.

 

Masking

 

Miks yaparken başa çıkılması en zor şeylerden biri de maskeleme (masking) ya da örtme olarak bilinen duyumdaki bir kısıtlanma halidir. Masking iki sesin frekanslarının yakın olmasından dolayı, seslerden daha yüksek olanının, diğerinin tamamı veya bir kısmının duyulmasını engellemesidir. Enstrumanın sesi tek başına dinlendiğinde çok iyi geliyor ama miks içinde zayıf ve güçsüz duyuluyorsa masking problemi olabilir. Miks içinde birbirinden ayrılamayan iki enstrumanınız varsa birinde açtığınız frekansları diğerinde kısarak daha iyi sonuç alabilirsiniz. Doğru uygulandığında bu teknik her iki enstrumanın da miks içinde ayrı ayrı dinlenebilmesini sağlar. Aşağıda bu tekniğin uygulandığı iki örnek verilmiştir:

 

Kick ve bas gitar: Kick kanalında 350-400 Hz arasını kısın (karton benzeri sesi azaltmak için) ve bas gitarda aynı frekansları açın (bası öne çıkarmak için).

Lead vokal ve back vokaller: Back vokallerde 3-4 kHz arasını kısın ve lead vokalde aynı frekansları açın.

 

Bu yöntemi kullandığınızda eq ile çok az oynayarak şaşırtıcı değişiklikler yaptığınızı fark edeceksiniz. Genellikle 3-6 dB arasında değişiklik yapmanız yeterli olacaktır.

Pin It on Pinterest

Don`t copy text!