Equalizer Frekans Aralıkları

EQ Frekans Aralıkları

Sub-Bass (16Hz – 60Hz): Bu çok düşük bas frekansları, otoyol gurultusu veya bir deprem gibi duyulmaktan çok hissedilir. Bu frekanslar, zaman zaman bile olsa, mikse bir derinlik hissi verir. Bununla birlikte, bu aralıktaki aşırı vurgulama frekansları çamurlu bir mikse neden olacaktır.

Bass (60 Hz – 250 Hz): Bu aralık, ritm bölümünün temel notalarını içerdiğinden, herhangi bir EQ değişikliği, miksin dengesini etkiler.

Low Mids (250 Hz – 2 kHz): Genel olarak, bu aralığın alt kısmını vurgulamak ve üst kısmını vurgulamak isteyeceksiniz. 250 Hz ila 500 Hz aralığını artırmak, stüdyoda bir ambiyans oluşturur ve bas veya alçak frekanslı enstrümanlara açıklık katacaktır. 500 Hz ile 2 kHz arasında olan aralık, orta frekanslı enstrümanları (gitar, çengel, saksofon vb.) “Honky” yapabilir ve 1 kHz ve 2 kHz arasında çok fazla artırmak, miks sesini ince veya “teneke” haline getirebilir.

High Mids (2 kHz – 4 kHz): Vuruş ve ritim aletlerinin atak kısmı bu aralıkta gerçekleşir.

Presence (üst tiz) (4 kHz – 6 kHz): Bu frekans aralığı, bir miksin netliğinden kısmen sorumludur. Bu frekans aralığını artırırsanız, miks dinleyiciye daha yakın olarak algılanacaktır. 5 kHz civarında zayıflama, karışımı uzaklaştıracak, aynı zamanda daha şeffaf hale getirecektir.

Parlaklık (6 kHz – 16 kHz): Bu aralık miksin parlaklığını ve berraklığını kontrol ederken, çok artırmanız biraz clipping’e neden olabilir.

 

Pin It on Pinterest

Don`t copy text!