Bütçe Dostu En iyi 5 Vokal Kayıt Mikrofonu

Geldik mikrofonlara… Herhangi bir ev kullanıcısının aklındaki ilk soru şu: “Ses kaydı için en iyi vokal kayıt mikrofonu hangisidir?”

Gerçek şu: “En iyi sesli” mikrofonların bulunduğu listede 3000 doların altında mikrofon bulunmaz. Sadece ev stüdyosu veya basit bir amatör kaydı için bu biraz saçma.

Ama iyi haberimiz de var. Pahalı mikrofonlara alternatif fiyat performans canavarı vokal kayıt mikrofonları da var.

Daha önce ev kayıt stüdyosu için neler gerektiğinden bahsetmiştik. Bu yazıda ise, vokal kaydında kullanabileceğiniz bütçe dostu en iyi 5 vokal kayıt mikrofonu listendi.

1. RODE NT1A

RODE NT1A

Bütçe dostu vokal mikrofonlar söz konusu olduğunda, Rode Mikrofonları en iyilerin en iyisidir. İşte bu yüzden, Rode NT1A bu listede akla gelen ilk kayıt mikrofonlarından biridir. “En Ucuz Vokal Mikrofonlar” kategorisinde, kesinlikle favori bir seçenek. Dünya genelindeki ev stüdyolarında henüz popüler olmasa da; fiyat, ses kalitesi ile birleşince ilk vokal mikrofonunuz için bu mikrofon bariz seçenek haline gelir. Fiyat performans ürünü mikrofon arıyorsanız Rode NT1A kesinlikle ilk sırada düşünülmeli.

 

2. Sennheiser MD421

Sennheiser MD421

Genel olarak “vokal mikrofon” olarak düşünülmese de Sennheiser MD421, yaygın kanaatle dünyadaki “En yetenekli dinamik mikrofon” olarak kabul edilir. Vokaller için harika, evet ama aynı zamanda çok daha fazlasını yapıyor; Elektro gitar, davul, bas, vurmalı çalgılar ve düşünebileceğiniz neredeyse her şey üzerinde çalışıyor. Eğer çok amaçlı bir mikrofon isteniyorsa, Sennheiser MD421 tavsiye edilir.

 

3. Shure SM58

Shure SM58

Uzun zamandır Shure SM58, “Dünyanın En Popüler Vokal Mikrofonu” unvanını korudu. Sahnede en sevdiğiniz şarkıcıların fotoğraflarına bakın; sahne süresinin % 90’ında SM58 tutuyor. Çünkü feedback resistans, sağlam kılıf ve ergonomik kapsül gövde canlı performanslar için mükemmeldir. Stüdyoda da çalışıyor. Devasa bütçeli profesyonel stüdyoların vokal kaydetmek için 100 $ ‘lık bir mikrofon kullanabileceğini düşünmezsiniz. Ama bu bir gerçek!

Bu yüzden, Shure SM58 mikrofon “herhangi” bir stüdyo için bariz bir seçim.

 

4. Shure SM7B

Shure SM7B

Yine bir Shure ürünü “dinamik mikrofon” olarak Shure SM7B. Dinamik mikrofonlar dünyasında Shure SM7B, vokaller için özel olarak tasarlanmış birkaç seçenekten biridir. Radyo yayını ve rock vokali gibi işlerde başarılı bir mikrofon. Özellikle rock vokalleri için endüstri standardı diyebiliriz. Aslında, bu mikrofonun orijinal sürümü olan SM7, 1976’da piyasaya sürüldüğünden bu yana neredeyse her rock yıldızı tarafından bir noktada kullanıldı.

Michael Jackson’ın efsanevi Thriller albümü, bunun en ünlü örneği.

 

5. Rode NTK

Rode-NTK

Çoğu uzman aynı fikirde. Vokal için, hiçbir mikrofon tüp mikrofonun sıcak vintaj sesini yakalayamaz. Vokal kaydı söz konusu olduğunda çoğu tüp mikrofon için 3000 dolar’ı gözden çıkarmak gerekiyor. Ancak Rode NTK’dan daha iyi bir istisna henüz yok. Eğer o klasik “tube sound”  peşindeyseniz, bu mikrofon şiddetle tavsiye edilir.

 

Pin It on Pinterest

Don`t copy text!