En iyi Ücretsiz Vst Plugin Yazılımları

Bu yazıda son zamanların en iyi ücretsiz Vst Plugin yazılımlarını değerlendirdik. Hayal Sanatı olarak, bu sene dijital müzik dergilerini, forumlarını ve kullanıcı yorumlarını inceledik, haberleri analiz ettik; uzun bir süre boyunca, ücretsiz ama yüzlerce dolarlık vst’lerin çok güçlü alternatifleri olan bu eklentileri test ettik ve bu yılın en iyi ücretsiz VST eklenti yazılımlarının bir listesini hazırladık.

Aşağıda listelediğimiz ücretsiz VST eklentileri iki kategoride değerlendirildi: enstrümanlar (vsti) ve efektler (vst fx). En iyi ücretsiz VST Eklentileri sıralama dikkate alınmadan listelenmiştir. Bu makalenin asıl amacı, en iyi ücretsiz VST eklentilerini, müzik prodüksiyon şirketlerinin, yapımcı ve ses mühendislerinin de sıklıkla tercihi ve kullanıcı bazlı yorumları da dikkate alarak belirleyip bir arşiv oluşturmaktır.

Peki ya, “hangi ücretsiz vst plugini tercih etmeliyim?” diye soran kullanıcılar için işte en iyi ücretsiz vst yazılımları:
1. Syntronic ( IK Multimedia)
Syntronic
Syntronic Free

Geçtiğimiz yıl temmuz ayında piyasaya sürülen Syntronik FREE, IK Multimedia’nın sample tabanlı sanal sentezleyicisinin temel ücretsiz sürümüdür. Yazılımın tam sürümü 2.000 ‘den fazla hazır ayarlarla gelmesine rağmen, Syntronik Free sadece 50 ön ayarlarla sınırlıdır. Bununla birlikte, bu 50 “preset” herhangi bir şekilde sınırlandırılmamıştır. Bunun anlamı da sesi ayarlarla istediğiniz gibi değiştirmek için Syntronik’in sample edit ve sample playback motorunun tam gücünü kullanabilme olanağı demektir. Bu ayarlar, filter cutoff ve resonance ayarlama, envelope kontrolü, osilatörleri değiştirme, dahili efektler uygulama ve daha fazlasını içerir.

Syntronik’in ücretsiz sürümü, programlama becerilerini açığa çıkarmak için çok yönlü bir sanal synthesizer arayan, deneyimli bir ses tasarımcısına nazaran yeni başlayanlar için klasik sentezleyici seslerin uygun fiyatlı (veya ücretsiz) kütüphanesine ihtiyaç duyan bir besteci veya aranjör için mükemmel bir seçimdir. Syntronik Free, enstrümanın kullanıcı dostu arayüzü sayesinde, oynamaya hazır ve aynı zamanda düzenlenebilir popüler birçok popüler synth kaynağıdır. Bu haliyle en iyi ücretsiz vst eklentileri listemizde yer almayı kesinlikle hak ediyor.

Syntronik Free indir

2. VK-1 Viking Synthesizer (Blamsoft)
VK-1 Viking Synthesizer
VK-1 Viking Synthesizer 

VK-1 Viking Synthesizer ilk olarak birkaç yıl önce bir Reason uzantısı olarak tanıtıldı ve kısa bir zaman önce iOS platformunda yayınlanmaya başladı. Windows kullanıcıları, en sevdikleri DAW yazılımlarında Blamsoft’un ayrıntılı Moog Voyager emülatörünü bir VST eklentisi olarak kullanma şansına ancak Aralık 2017’de sahip oldular. Ve daha da önemlisi, seleflerinden farklı olarak, VK-1 Viking Synthesizer’ın VST eklenti sürümü, ücretsiz indirme seçeneğiyle veya istediğiniz miktarda bağış karşılığında sunulur.

Bir Moog Voyager klonu olarak, VK-1, donanımsal muadilinin mimarisini ve özelliklerini taklit etmede harika bir iş çıkarır. Eklenti, özellikle filtre bölümünde, Voyager’ın özgüsel tonunu taklit etmede daha az başarılıdır. Bununla birlikte, bir paket olarak, kullanımı çok keyifli bir synth’tir ve aynı zamanda kaliteli işler sunabilmektedir.

VK-1 Viking Synthesizer indir

3. MT Power Drum Kit 2
 MT Power Drum Kit 2
MT Power Drum Kit 2

Akustik, gerçekçi bateri kitinin güçlü, yüksek kaliteli sesleri. Sample sesler, pop, rock ve metal prodüksiyonlarında kullanım için ideal olarak uygun hale getirmek için özel olarak kaydedilmiş ve işlenmiştir.

MT Power Drum Kit Sampler, diğer tüm pahalı davul örnekleyicilerinden farklıdır, çünkü bir mix içinde mükemmel bir uyum sağlamak için kompresörler ve EQ‘larla sesler önceden işlenmiş bir biçimdedir. Piyasada bulunan pahalı vst eklentilerden bazıları, solo enstrüman olarak oldukça doğal ve dinamik bir bateri seti sesi çıkarır, ancak çoğu güçlü bir pop veya rock üretiminde tam bir mix içinde kullanıldığında başarısız olur. 

Ancak bu tam olarak MT Power Drum Kit’in en güçlü olduğu yerdir. Kick ve snare, herhangi bir mikste oldukça belirgindir ve miks içinde kaybolmaz. 

Kanallara yerleştirilmiş kompresörler, compress seviyesinde daha da fazla kontrol sağlar. Kapsamlı Groove Kütüphanesinde binlerce farklı ritim arasından seçim yapabilir ve kendi davul kitinizi oluşturabilirsiniz.

MT Power Drum Kit 2 indir

4. Ample Bass P Lite II (Ample Sound)
Ample Bass P Lite II
Ample Bass P LITE II

Ample Bass P Lite II 4 telli bir Fender Precision Bass‘ın seslerine dayanan yüksek kaliteli, güvenilir bir sanal bas olarak öne çıkıyor. İçerdiği bas gitar örneklemesi harika. Ample Bass P Lite II ayrıca, ön panelde bir dizi ton kontrolünün yanı sıra bas ağırlıklı parçalarınız için yerleşik bir sıralayıcıya da sahiptir.

Bu eklentinin ücretsiz sürümü pop ve rock parçalar için size oldukça iyi hizmet edecektir. Ücretsiz sürümün bazı sınırlamaları vardır, ancak yine de çok kullanışlıdır. Bu sınırlamalar daha düşük sample sayısı ve sınırlı bir nota aralığını içerir.

Herkesin bir noktada iyi bir bas gitar eklentisine ihtiyacı var ve Ample Bass P Lite II de tam olarak böyle. Ample Sound‘un bu ücretsiz sanal enstrümanı, bizim için gereken iyi sesi kullanışlı tüm özelliklerle sunuyor.

Ample Bass P Lite II indir

5. Repro-Alpha (u-He)
Repro-Alpha
RePro Alpha

RePro-Alpha hem iyi hem de kötü olmak üzere çeşitli nedenlerle benzersiz bir synth’tir. Kötü ile başlayalım. İlk olarak, bir ticari synthesizer’ın bitmemiş (alfa) versiyonu; iyi donanımlı bilgisayarlarda bile mevcut kaynakların yaklaşık yüzde 20‘sini tüketiyor. 

Öte yandan, bu vst inanılmaz derecede iyi bir durumda. İndirmeye ve kullanmaya serbestken mümkün olduğunca analog olana benzeyen kaliteli bir synth arıyorsanız, bunu denemelisiniz.

RePro-Alpha indir

6. Ambient Reverb (Stone Voices)
Ambient Reverb
Ambient Reverb 

Ambient Reverb,  müziğe ambiyans katmak üzere tasarlanmış mükemmel bir ücretsiz reverb efektidir. Ortam akustiğini 100 saniyeye kadar decay süresiyle simüle edebilen Ambient Reverb, doğal, daha büyük doğa tonları yaratmak için özel olarak üretilmiştir. Ve eğer 100 saniye yeterli değilse, Freeze butonu sonsuza dek devam eden bir yankılanmayı simüle etmek için kullanılabilir.

Harika sesi ve epik boyutu dışında, Ambient Reverb nispeten CPU-dostu VST eklentisi olarak öne çıkıyor. Sunulan ses kalitesi göz önüne alındığında, CPU kullanımı beklenenden daha düşüktür ve DAW’inizin genel performansını engellemez.

Efekt, Windows’daki dijital workstationlar için ücretsiz bir VST eklentisi olarak indirilebilir (hem 32 bit hem de 64 bit DAW’ler desteklenir).

ambient reverb indir

7. Tube Saturator Vintage (Wave Arts)
Tube Saturator Vintage
Tube Saturator Vintage 

Tüp bitti! 2009 yılında tanıtılan Tube Saturator Vintage $149.95 fiyatlıydı. Geçtiğimiz Haziran ayında yeniden adlandırılarak ücretsiz oldu. Ama kod ve özellikler aynı kaldı. Başka bir deyişle, artık tamamen ücretsiz olarak indirebileceğiniz 149.95 $ değerinde bir eklentidir.

Ses kalitesi söz konusu olduğunda, Tube Saturator Vintage hala harika bir doygunluğa sahiptir. Onun algoritması ayrıntılı fantastik sesler için bir çift 12AX7 triode preamp emülatörüne dayanmaktadır. Tek sorun, eklentinin, test makinemizdeki mevcut kaynakların yaklaşık yüzde 20‘sini tüketen bir işlemci çılgını olması (i7 makinede tek bir CPU çekirdeğinde test edilmiştir). Projenizde eklentiyi birden fazla kanalda kullanmıyorsanız genel performansı olumsuz yönde etkileyebilecek bir sorun değildir. Öte yandan, eğer ses kalitesi sizin için önemliyse, bu cevheri kesinlikle VST eklenti cephanenize eklemelisiniz.

Tube Saturator Vintage indir

8. MAX1 (BeatSkillz)
MAX1
MAX1

MAX1, otomatik release algoritmasının, işlenen sinyalin özelliklerine göre kompresörün yanıtını şekillendirdiği otomatik compressor aracıdır. Ekstra basit bir iş akışı için MAX1, opsiyonel bir clipping makinesine ve peak / RMS geçişlerine ek olarak sadece threshold, attack ve output ses ayar düğmelerine sahiptir. Eklentiyi compression / limiting gerektiren bir kanala ekleyin, kompres miktarını belirlemek için threshold değerini ayarlayın ve attack süresini dilediğiniz gibi ayarlayın.

MAX1, özellikle yüksek ses şiddetini arttırır ve perküsyon, bass kanallarındaki derinliği arttırır. Max1, sinyali bozmadan yukarı taşır ve output kısmındaki soft clipper, dijital distortion üretmeden sesi daha fazla arttırmaya yardımcı olur. Her şey düşünülmüş. MAX1 herkesin eklenti arşivinde bulunması gereken bir maksimizatördür.

MAX1 indir

9. VHL-3C (Black Rooster Audio)
VHL-3C
VHL-3C 

VHL-3C bir fx olarak adlandırılmayacak kadar basittir. Daha çok bir mixer programıdır, ancak ne yaptığını gayet iyi bilen başarılı bir yazılımdır. Klasik Pultec pasif filtre tasarımının devre tabanlı emülasyonunu kullanarak bir ses parçasının veya tüm miksin aşırı düşük ve yüksek noktaları temizliyor. 50 Hz ila 2 kHz (yüksek geçiş) ve 1,5 kHz ila 15 kHz (alçak geçiş) arasında değişen şeffaf filtreler içerir.

İşlemci performans oranı çok düşük, ancak kullanılmayan filtreler kapatıldığında daha fazla CPU performansı vermektedir. Arayüz iyi tasarlanmış ve temiz görünümlü. Sonuç olarak, miksinizden istenmeyen frekansları kaldırmak için küçük ama güçlü bir araç.

VHL-3C indir

10. mvMeter (TBProAudios)
mvMeter
mvMeter

mvMeter, analog VU ölçere benzeyen ancak birkaç ölçüm modu arasında seçim sunan bir ölçüm aletidir. Temel pik ölçüm, RMS ölçümü, EBU R128, PPM ve elbette, VU ölçüm özelliğine sahiptir. Bu kadar basit görünen bir şey için, mvMeter aslında çok yönlü küçük ve başarılı bir ses ölçüm aracıdır.

mvMeter indir

Pin It on Pinterest

Don`t copy text!