DAW Rehberi: En iyi 8 DAW

Teknolojik imkanlar geliştikçe DAW gibi dijital ses işleme, ses kayıt ve düzenleme programları da epey mesafe katetti ve oldukça güçlü hale geldi. Üstelik bu uygulamalar gittikçe daha da erişilebilir hale geliyor, yeni başlayandan profesyoneline kadar her kesimden kullanıcıya hitap eden alternatif çalışma yöntemleri sunuyor.

Elbette bir ses kartı, monitör veya benzeri olmazsa olmaz donanımlar gibi, artık bu müzik yapım programları da stüdyoların vazgeçilmez unsuru haline geldi. En iyi DAW da olsa en temel işlevi müziğinizi bilgisayarınıza kaydetmek, düzenlemek, mixleyip gece kulüplerinde veya radyoda duyulmasını sağlamak. Bir müzisyen sonuca hangisiyle rahat gidiyorsa o DAW, o müzisyene göre daima en iyi daw olacaktır.

Bu standart bilgiden sonra şunu da eklemek gerekir ki, bir kişi için “doğru” veya “en iyi” daw, en iyi kayıt programı olan yazılımın herkes için doğru ürün olacağı iddia edilemez. Sonuçta, en iyi DAW, müziğimizi olabildiğince etkili ve rahat bir şekilde yapmamıza olanak tanıyacak olandır.

Popüler, yabancı bir müzik teknoloji sitesi, kullanıcılarının oylamasıyla belirlediği sıralamaya göre geçtiğimiz sene en çok kullanılan, popüler, en iyi DAW yazılımlarını açıkladı. Peki ilk 8’de en beğenilen hangi DAW’lar en çok oyu almış?

1. PreSonus Studio One

Studio One
Studio One

Bu zamana kadar bildiğiniz her şeyi unutun. Zira Studio One 4, modern bir dijital ses istasyonundan beklediğiniz her şeyi içerir. Hızlı, akıcı ve derli toplu bir çalışma alanına sahip, sürükle ve bırak rahatlığındaki arayüzüne dokunduğunuzda, Studio One 4’ün yaratıcı müzik prodüksiyonu için yaratıcı insanlar tarafından oluşturulduğunu fark edeceksiniz. Eski sürümlerine nazaran pek çok yol katetti. Her güncellemede kullanıcı geri bildirimlerini dikkate alarak, müzisyenin bir DAW’da görmek istediği ne varsa onu veren deneyimli bir ekibin ürünü. Sektörde diğer devlere (cubase, pro tools vb.) nazaran yeni olmasına rağmen oldukça fazla kullanıcı sayısına erişti.

Studio One indir


2. Ableton Live

ableton live
ableton live

Live, adından da anlaşılacağı üzere canlı performansı etkin ve daha üretken hale getiren, elektronik müzikle uğraşan müzisyenler arasında oldukça popüler bir yazılımdır. Canlı performans dışında eksiksiz bir müzik üretim ve ses kayıt platformu özelliği sunar. Bu müzik oyuncağının senelerce sadece bir iki değişiklik yapılarak güncellenmesi dezavantaj sayılabilir. Zira, VST3 desteği bile çok uzun zaman sonra nihayet 10.1 sürümüyle gelmiştir.

Ableton Live indir


3. FL Studio 20.x

fl studio
fl studio

Eksiksiz bir yazılım, müzik prodüksiyon ortamı veya Digital Audio Workstation (DAW). 20 yılı aşkın yenilikçi gelişmeyi temsil eden profesyonel kalitede müzik bestelemek, düzenlemek, kaydetmek, miks ve mastering için ihtiyacınız olan her şeye sahiptir. FL Studio şimdi dünyanın en popüler ve en iyi DAW’larından biri ve birçok popüler müzisyen tarafından tercih ediliyor. 12. sürümünden sonra FL Studio’nun 20.yılına istinaden versiyonları 20.x.x’den devam eder. Reason ve Ableton’a göre daha uygun fiyatlıdır. Ömür boyu ücretsiz güncelleme vaadediyor. Ne yazık ki, kendi eklentileriyle donatılmış eksiksiz paketini edinmek isteyenlerin daha fazla ücret ödemesi gerekiyor.

FL Studio indir


4. Cockos Reaper

reaper
reaper

REAPER, Windows ve OS X için çok kanallı ses ve MIDI kayıt, düzenleme, işleme, mix ve mastering araç seti sunan eksiksiz bir dijital müzik kaydetme, yapma uygulamasıdır. Bu DAW fiyatına göre güçlü (kişisel lisans için 60 dolar)  ve gayet popüler bir yazılımdır. İş akışınıza uyacak şekilde yazılımın düzenini ve işlevselliğini özgürce özelleştirebilirsiniz.

Reaper indir


5. Steinberg Cubase Pro

cubase
cubase

Cubase çok uzun zamandır var ve bugün bile popüler olmaya devam ediyor. Yenilikçi, güvenilir ve istikrarlı.

Yapımcılar ve müzisyenler tarafından müzik bestelemek, kaydetmek, mix ve mastering için kullanılan Cubase, olağanüstü ses kalitesi, sezgisel kullanım ve son derece gelişmiş ses ve MIDI araçları koleksiyonunu bir araya getirir. Eklentiler, enstrümanlar, sample ve yamalar açısından Cubase Pro’da sunulan çok fazla şey var. Piyasadaki en iyi DAW arasında tepede yer alır.

Cubase indir


6. Logic Pro X

logic pro x
logic pro x

Mac sisteminiz varsa başka alternatif aramayın. Kolay erişilebilir menüleriyle, hızlı ve rahat bir arayüz deneyimi sunuyor. Ne var ki, bu DAW, windows platformlarını desteklemediği için windows kullanıcıları başka bir alternatif aramak zorunda kalıyor.

Logic indir


7. Avid Pro Tools

pro tools
pro tools

Sektörün en güçlüsü. İçerdiği araçlarla sesinizi sektörel hale getirmenize yardımcı olabilir. Film / TV için müzik veya ses oluşturun ve dünyadaki önde gelen sanatçı, yapımcı ve aranjör ağına bağlanın. Ne var ki dezavantajları da yok değil. Yerleşik pitch correction bulunmuyor. VST veya AU eklenti desteği de yok. Ayrıca 12 ayın sonundaki yeni yazılım güncellemeleri için aylık ücret istiyor. Eğer müziğinizden para kazanıyorsanız bu gibi eksikliklere rağmen denemeye değer. Sizi yarı yolda bırakmayacaktır.

Pro Tools indir


8. Propellerhead Software Reason

reason
reason

Bu, analog ekipman görünümünü seven elektronik müzik tutkunları için tasarlanmış mükemmel bir yazılımdır. Birlikte verilen sanal enstrümanlar güçlü ve çok yönlüdür. Ayrıca Reason, bazı harika eklentilerle birlikte gelir.

İstediğiniz kadar özgür, derin: Müziğinizi yaratın, besteleyin, miksleyin ve mastering yapın. Bu yolculuk boyunca size yardımcı olur, hatta ilham bile verebilir. Film veya orkestra kaydetmek için en iyi DAW arıyorsanız, Reason size göre değil. Ancak ReWire kurulumu sayesinde mükemmel bir sanal eklenti görevi görüyor; bu da Reason’u başka bir DAW ile  senkronize etmenizi ve hepsini bir arada kontrol etmenizi sağlıyor.

Reason indir

Pin It on Pinterest

Don`t copy text!