Doğa Dostu Arama Motoru: Ecosia

Ecosia arama motoru, kullanıcılarının yaptığı her arama karşılığında fidan diken çevre gönüllüsü bir arama motorudur. Ecosia, Dijital çağın gerekliliği olarak ihtiyacımız olan her konudan bilgiyi birkaç tıkla internetten arama motorları sayesinde öğrenebiliyoruz ve hayatımızı kolaylaştırıyor. Dev şirketler interneti kullanmamıza büyük ölçüde yardımcı olmakta, oluşan pazarda sektördeki oyuncular birbirileriyle kıyasıya rekabet içinde.

Fakat öyle bir arama motoru var ki, diğerlerinden farklı olarak doğaya katkı sağlamak adına pazara rasyonel bir giriş yaptı. Bu doğa dostu arama motorunun adı Ecosia.

  • Ecosia, reklam geliriyle ağaç diken arama motorudur. Firefox ve chrome kullananıyorsanız, ücretsiz tarayıcı eklentisini edinerek her arama yaptığınızda Ecosia’yı kullanırsınız ve her arama yaptığınızda bir fidanla destek olursunuz. Ecosia, android için web tarayıcısını da kullanıcılara sunmaya başlamıştır.
ecosia arama sayfası
ecosia arama sayfası

Ecosia kullanılarak yapılan aramalarda ortalama 11 saniyede bir, ağaç dikilmekte. Şu ana kadar toplamda 6 milyondan fazla ağaç dikilmesine önayak olunmuş. Hem çevre farkındalığı hem de sade bir arayüzle kullanıcılara ve doğaya hizmet eden Ecosia, Bing altyapısını kullanıyor. Siz de katkı sağlamak isterseniz, ecosia.org adresinden arama yapabilir ve Ecosia ekibinin çalışmalarına dair bilgi alabilirsiniz.

Ecosia’nın android cihazlar için mobil uygulaması da bulunuyor.

Ecosia arama motorunun şu andaki amacı, ABD çevre yardım örgütü The Nature Conservancy (TNC) ile olan ortaklığıyla Brezilya’nın Atlantik Ormanı’nda gelecek yıl Ağustos ayına kadar bir milyon yeni ağaç dikmek.

Ecosia’nın kuruluşundan bu yana arama motoru, yağmur ormanlarının korunması için 1.5 milyon dolar destek oldu. Daha önce, Amazon’daki bir yağmur ormanı projesini desteklemek için Dünya Doğayı Koruma Vakfı (WWF) ile birlikte çalıştı.

Ecosia’nın web aramasıyla elde edilen gelirinin %20’lik bölümünün, CO2 emisyonlarını nötralize etmenin yanı sıra şirketin operasyonlarını ve büyümesini sürdürmek için kullanıldığı iddia ediliyor.

Ecosia şu anda, Almanya, ABD, Tunus, Kanada ve Polonya’dan gelen yedi tam zamanlı çalışan uluslararası bir ekipten oluşuyor. 2009’da kurulan ecosia’nın kurucusu Christian Kroll, şirketin her 26 saniyede bir ağaç dikmeye yardımcı olduğunu söyledi.

Ağustos ayında Brezilya’nın yağmur ormanlarında bir milyon ağaç dikme hedefini gerçekleştireceklerini belirten Kroll, Ecosia’nın başka bir girişimi daha destekleyeceklerini söyledi.

Pin It on Pinterest

Don`t copy text!