Ses Kayıt Teknolojilerinin Tarihsel Evrimi

Ses kayıt teknolojilerinin tarihsel evrimi nasıl oldu? ilk ses kaydını kim yaptı? Günümüzün modern ses kayıt teknolojilerine doğru yol alırken, insanoğlu hangi süreçten geçti? Neler kaydetti?

 

Geçmişten bugüne gerçekleşen icatlar hayal ederek gelişen fikirler neticesinde ortaya çıkmıştır. İnsanoğlu bu zamana kadar pek çok hayal kurmuş, birçoğuna kavuşurken bazıları hâlen hayal olarak kalmıştır. Gerçekleşen hayaller arasında ses kaydı, başta müzik sektörü olmak üzere birçok sektör için önemli bir buluştur.

fonograf
Scott de martinville’nin dünyanın en eski ilk ses kaydını yaptığı ve Edison’a ilham veren buluşu – Fonograf

 

Tarihte bilinen ilk ses kaydı Parisli matbaacı Edouard-leon Scott de Martinville tarafından 9 Nisan 1860 tarihinde fonograf adını verdiği icadıyla gerçekleşmiştir. Bu bilgi birkaç araştırmacı tarafından 2008 yılında keşfedilmiştir. Bu bilgiye göre, Martinville yaptığı ses kaydını dinleyememiştir. Araştırmacılar kaydı sese dönüştürmeyi başardılar. Bir sonraki ses kaydını 1877 yılında Thomas Edison, gramafon adını verdiği bir cihazla gerçekleştirmiş ve dinleyebilmiştir.

 

Gramafon (1877 - Thomas Edison)
Thomas Edison tarafından 1877 yılında icat edilen ses kayıt teknolojisi – Gramafon

1885 yılında Alexander Graham Bell karton diske yaptığı ses kaydında “ben Alexander Graham Bell, sesimi duyun” demiştir. 1890’da taş plaklar icat edildi. Bu plaklar gramafonda kullanıldı. Gramafon çabuk bozulduğu için 1950 yılından itibaren başka ses kayıt teknolojisi arayışına gidildi. stereo track teknolojisinin icadıyla sesler daha sonra kullanılmak üzere kaydedilmeye başlandı.

1980’de Sony şirketi Compact Disk’i icat etti. Bu teknoloji günümüzde hala kullanılsa da, yerini dijital müzik teknolojilerine bıraktı.

Günümüzde sırasıyla mp3 teknolojisi, dvd teknolojisi, blu-ray teknolojisi geliştirildi ve yaygın biçimde kullanılmaya başlandı.

 

 

Pin It on Pinterest

Don`t copy text!