Dithering Nedir? Nasıl Kullanılmalı?

En çok kafa karışıklığına sebep olan terimlerden biri olan dithering ile ilgili bu makalede, dithering nedir, dithering nasıl kullanılır, ne zaman ve hangi durumlarda dithering işlemi yapmalıyız gibi konular yer almakta.

Önce dithering nedir sorusunun cevabı ile başlayalım.

Dithering Nedir?

Dithering, bit derinliğini değiştirirken hataları azaltmak için sese eklenen düşük seviyeli gürültüdür.

Bu tanımdan sonra “gürültü eklemek kayıtlarımın daha iyi ses çıkarmasını nasıl sağlayabilir? Gürültü kötü bir şey değil mi? ” gibi sorular sordunuz muhtemelen. Dithering sadece bir sesli terim değildir ve eklediği gürültü gerçekten daha çok rastgele varyasyona benzer. Aslında, dithering kelimesi “titreşim” anlamına gelir. Dahası, nasıl keşfedildiği ile alakalı daha çok.

dithering
dithering seçeneği aktif

Mühendisler, mekanik uçak bilgisayarlarının uçuş sırasında yerde olduğundan daha doğru performans gösterdiğini bulmuştu. Uçağın motorundan gelen titreşim, gerçekte makinelerdeki yapışkan hareketli parçaların doğruluğunu artırmaya yardımcı olmuştu.

İşte, dithering’in yani Titreşimin parçalarınıza eklediği gürültü aynı şekilde çalışır. Dijital ses dosyalarınızın doğruluğunu artırmaya yardımcı olur.

Dithering Ne zaman Kullanılmalı?

Kesinlikle mecbur kalmadıkça dosya türlerini değiştirmeyin. 24 bit / 44.1 kHz’de çalıştıysanız, orada kalın! Herhangi bir nedenle farklı formatta çalışacaksınız, dönüştürme sırasında dithering işaretlemeyi unutmayın.

Dosyalarınız DAW’nizin dışına çıktığında dithering kaydedin. Dışa aktarma sırasında yalnızca bir kez dither yapın.

dithering
dithering farkı

Dosyalarınızı mastering için gönderiyorsanız, 32 bitlik float dosyaları dışa aktarabiliyorsanız dithering yapmayın. Bu durumda, mastering işleminde sizin için dithering yapılacaktır. 32 bitlik float point dışında herhangi bir formatla kaydettiğiniz zaman dithering işaretlemeniz gerekir. Bu, kaydettiklerinizle aynı bit derinliğine sahip dosyaları geri açarken de aynıdır.

İşte bu kadar! Dithering hakkında bir daha asla düşünmek istemezseniz, burada durabilir ve son projenize geri dönebilirsiniz. Yine de kafanız karıştıysa veya bu kurallara neden uymanız gerektiğini öğrenmek istiyorsanız lütfen okumaya devam edin.

Bit Depth Nedir?

Bilgisayarınıza kaydettiğinizde oluşturduğu ses dosyaları, ses kartına taktığınız her şey tarafından oluşturulan analog sinyallerin dijital karşılığıdır. Kayda başlamadan önce, DAW oturumunuz için bir sample hızı ve bit derinliği seçmelisiniz. Bit derinliğini seçtiğinizde, aslında kayıt sırasında oluşturduğunuz dosyaların doğruluğunu seçmiş olursunuz.

Her bir bit, ADC’nizin (analogdan dijitale dönüştürücü) gelen bir sinyalin seviyesini ölçmesi için gereken çözünürlüğü artırır. Dosyalarınız DAW içerisindeyken çözünürlüğü düşürmek zordur. Bit derinliğini azaltmak, dikkatli olmazsanız dijital hataya neden olacaktır. Ama bunu çalışmanızın bir noktasında yapmanız gerekecek. İşte nedeni…

bit depth
tek formatta çalışılıp mastering için dithering edilmiş bir parça

DAW’ınız, ses dosyalarınızdan daha yüksek bir çözünürlükte fader’larınızı, bus’larınızı ve eklentilerinizi güçlendiren hesaplamalar yapar.

Bu, dosyalarınızı 32-bit float point formatında dışa aktarmadığınız sürece, DAW’dan kaydedildiklerinde parçalarınızın çözünürlüğünü düşüreceğiniz ve hataya neden olacağınız anlamına gelir!

Dijital dosyalarınızdaki hataların, parçalarınızın nasıl ses çıkardığı konusunda bazı sonuçları vardır. Sert gürültü ve distorsiyona dönüşebilir. Bu bozulma, yalnızca sisteminizin dinamik aralığının en sessiz bölümünde meydana gelir, ancak uygun dithering sayesinde bu sorun düzeltilir!

24 bitlik dosyaları 16 bitlik dosyalara çevirmemiz gerektiğini düşünün. Bunları sığdırmak için, orijinal 24 bit dosyalardaki tüm bilgilerin 16 bitlik alanlara girmesi gerekir. En azından, projenizde doğru noktada dithering eklemek, küçük bir gelişme olsa bile, miksajınızı tek tıklamayla iyileştirmeye en yakın şeydir.

Bir müzisyen olarak, yapabileceğiniz en iyi sesi elde etmek için çabalamalı ve daha iyi hale getirmek için hiçbir fırsatı kaçırmamalısınız.

Artık dithering nedir bildiğinize göre, DAW’nıza geri dönüp bazı parçaları export edebilirsiniz.

Pin It on Pinterest

Don`t copy text!