Delay Nedir? Nasıl Kullanılır?

Delay Nedir? 

Ses mühendisleri gerçekten düzgün parçalar alır ve onları ses efektleriyle doğal hale getirir. Bunu yapmanın en yaygın araçları, delay / echo ve reverb.  Delay nedir, hangi durumlarda delay kullanılmalı, parçaya etkisi gibi durumları göz önünde bulundurarak bazı bilgilerle kendi parçalarınızı daha iyi hale getirebilirsiniz.

Tüm bu efektler, sesin daha iyi, daha derin ve doğal olmasına yardımcı olmak için vardır. Aynı zamanda estetik efektler olarak da kullanılırlar ve nasıl çalıştıklarını anlamak, onları en üst düzeyde kullanmanıza yardımcı olur.

Delay’in türkçe karşılığı ‘gecikme’dir. Delay,  ses efektidir. Bir ses kayıt ortamında giriş sinyali kaydedip belirli aralıklarla tekrarlanan seslerden oluşur. Bu şekildeki gecikmeli sinyal, yinelenen bir echo sesi yaratmak için birden fazla kez çalınabilir veya kayıtta tekrar çalınabilir.

Delay uygulanmış sesler, aslında birbirlerini milisaniye içinde tekrarlayan orijinal bir sinyalin ayrı kopyalarıdır. Echo, her birini orijinal sesinin farklı bir kopyası olarak dinleyebilmeniz için milisaniyelik zaman içinde yeterince gecikmiş olan seslerdir. Reverb veya koro (chorus)  miksi çamurlu hale getirdiğinde delay ve echo parçaya ambiyans eklemek için harika bir yoldur.

Delay Parametreleri

Delay Time: Her eko arasındaki milisaniye, vuruş veya örnek sayısını belirtir. Örneğin, 100 milisaniyelik bir ayar, ardışık ekolar arasında 1/10 saniyelik bir gecikmeye neden olur.

Feedback: Bir ekonun ses seviyesinin tekrarlanma oranını belirler. Ardışık her bir yankı, bir önceki yankıdan daha düşük bir oranda alçak seste kalır. % 0’lık bir ayar ile tekrarlanan ses seviyesi korunurken,% 100’lük bir ayar ekoyu duyurmaz.

Echo Level: Ses çıkışındaki orijinal (dry) sinyal ile mikslenen eko (wet) sinyal yüzdesini ayarlar.

Delay time, Feedback ve echo level kontrolleri ile farklı sol çıkış ve sağ çıkış değerleri ayarlayarak etkileyici stereo eko efektleri oluşturabilirsiniz. Birçok durumda reverb efektinin yarattığı boğulmanın olmaması için delay efektlendirme iyi bir yöntemdir.

Delay ve eko sadece keyif verici değildir, aynı zamanda bir klavye solo, gitar melodisi veya bir miks içindeki herhangi bir unsur için karmaşıklık ve dolgunluk duygusu sunmanın mükemmel bir yoludur.

Pin It on Pinterest

Don`t copy text!