Daw Rehberi

Daw Rehberi

Geçmişten günümüze dek müzik kayıt teknolojileri sürekli bir yenilik halinde. Eskiden devasa aletlerle, binbir çeşit emek ve zorluklarla müzik kaydediliyordu. Dijital çağda, her alanda olduğu gibi müzik teknolojileri de ultra lüks stüdyolardan basit bir ev stüdyosuna kadar her yerden müzik kaydedilmesine olanak sağlayacak kadar ilerleme kaydetti. Artık müzik bilgisayarlarda kaydediliyor, düzenleniyor ve hatta yazılımlar sayesinde bilgisayarı çok yetenekli bir stüdyoya çevirebiliyoruz.

Vst (Visual Studio Technology), gerçek bir enstrümandan farkı olmayan sanal enstrümanlar, bilgisayarda müzik yapmamız kolaylaştırıyor. Sadece bilgisayarda daw (digital audio workstation) yardımıyla hazırlanmış albümler mevcuttur. Müzik kayıt teknolojileri, müzisyenlerin her türlü ihtiyacına rahatlıkla cevap verebilen bir olguda. Bu yazıda bilgisayarda müzik kaydetmek için kullanabileceğiniz daw yazılımlarını kısaca inceledik. Müzik kayıt ederken, hangi yazılımı kullanırsak kullanalım hepsinin ortak amacı melodilerinizi şekillendirmek. Bunu yaparken kendi yeteneğimizi yazılımın yeteneklerine sınırlandırmamak isteriz. O halde, daw rehberine bir göz atalım.

1. Presonus Studio One 3

studio one

Kaliteli donanımları makul fiyatlarla sunan ve ses sektöründe uzun zamandan beri bilinen Presonus son zamanlarda bünyesine kendi DAW yazılımını da eklemeye karar verdi. Bu nedenle Steinberg Cubase’den birçok resmi geliştiricinin yardımıyla Presonus, 2009’da Studio One’ın ilk sürümünü piyasaya sundu. O zamandan beri hızla diğer üst düzey DAW’lerin ciddi bir rakibi haline geldi.

2. Cakewalk Sonar

Cakewalk Sonar

Herhalde listedeki en az sevdiğim seçenek olsa da Cakewalk Sonar şu ana kadar en iyi DAW’lar arasında yer alıyor. Ve kesinlikle sözü edilmeye layık. Fakat önemsemememin nedeni şu: Bu günlerde neredeyse her üst DAW çapraz platformlarda desteklenmekte, hem Windows hem de Mac uyumludur. Ancak Sonar, yalnızca Windows’a özgü bir programdır. PC severler bunu umursamayabilir, ancak kimse müzisyenlerin büyük bir yüzdesinin Mac kullanıcıları olmadığını iddia edemez. Eğer herhangi bir müzisyenle veya şirketle işbirliği yapmayı planlıyorsanız Sonar muhtemelen bunların arasında en iyi seçenek değildir. Eğer Sonar hakkında hoşumuza giden 2 şey varsa o da şudur:

X3 ve Studio sürümleri inanılmaz derecede ekonomiktir. Sonar, çoğu DAW’nin gerektirdiği karmaşık USB dongle’lardan ziyade, yazılımlarının kilidini açmak için seri numaralar kullanıyor.

3. Fl Studio

Fl Studio

Eskiden Fruity Loops olarak biliniyordu ama Kelloggs’la çalıştıktan sonra, insanların kahvaltı gevreği ile karıştıracağını düşündüler. On yıl önce, Image-Line, klasik yazılımlarının adını resmen FL Studio olarak değiştirdi.

Hip-Hop, EDM müzisyenleri ve DJ’ler’in en çok tercihi. Elektronik tablo benzeri Playlist, esnek Piano roll, kapsamlı otomasyon özellikleri ile FL Studio müzik yapmayı kolaylaştırıyor. Fl Studio ÜCRETSİZ Ömür Boyu Güncelleme Sunuyor. Producer veya Signatur Bundle paketini satın alırsanız sürüm güncellemelemelerinde ekstra para vermek zorunda kalmazsınız. Bu gayet hoş.

4. Propellerhead Reason

Propellerhead Reason

Propellerhead Reason, diğerlerinin yapmadığı tek bir BÜYÜK özellik sunuyor: Sağlam ve bağımsız DAW olmanın yanı sıra aynı zamanda, diğer DAW’lar ile birlikte kullanılabilen sanal enstrümanlar paketi olarak işlev görüyor. Reason’la, kolayca hemen hemen her platformda çalışan üreticilerle işbirliği yapabilirsiniz. Görsel arayüzü, gerçek bir stüdyo raf tasarımını taklit eder, hatta kablolarla aletleri bağlamanıza izin verir. Dolayısıyla sanal enstrümanlardan hoşlanıyorsanız Reason Kesinlikle daha yakından incelemeye değer.

5. Ableton Live

Ableton Live

Canlı performanslar için muhteşem. Çıktığı ilk zamandan beri eksiksiz bir kayıt paketi haline gelmiştir. Kesintisiz canlı performans ilk hedeflerinden biridir. Bu gerçek, ilk olarak, tek bir dizüstü ekranıyla uyuşan görsel bir arayüz ile açıkça gösterilmiştir. Ikincisi, yazılım için özel olarak tasarlanmış birçok 3. parti donanım mevcut.

6. MOTU Digital Performer

MOTU Digital Performer

Digital Performer’ın ilk sürümü 1990’da piyasaya sürüldü. Pro Tools’a dönüşecek bir Digidesign sistemine önayak oldu. Sadece mac ile uyumluydu fakat en son sürümleriyle kendilerini Windows’la çapraz uyumlu hale getirdiler.

7. Steinberg Cubase

Steinberg Cubase

Cubase’in orijinal sürümü 1989’da Steinberg tarafından piyasaya sürüldü. O zamanlar sadece MIDI idi. Bu uzun sürmedi, 1992’den sonra yazılım için iki büyük gelişme kaydettiler. Ses ve Windows uyumluluğu desteği eklendi. Bu noktadan hareketle ileri teknolojiyi geliştirmeye devam ederek yol boyunca müzik endüstrisine önemli gelişmelere katkıda bulundular. O tarihe göre en büyük gelişme, 1996’da VST eklentileri ve 1999’da da VST enstrümanlarıydı, her ikisi de uzun yıllar endüstri standartları haline geldi ve Bugün bile, Cubase bir şekilde son birkaç on yıl boyunca olduğu gibi kalmaya devam etti.

8. Cockos Reaper

Cockos Reaper

2004’te kuruldu. Cockos Incorporated’ın geliştiricileri Reaper’ı (Ses Prototipleme ve Verimli Kayıt için Hızlı Ortam) inşa etme sürecine başladı. Ana DAW’lere en hızlı “alternatif” denebilir. Reaper, kullanıcılar arasında neredeyse tamamen söylenti yoluyla, reklamsız bir şekilde popülerliğini artırmayı başardı. Reaper’ın ilk büyük satış noktası, kullanıcıların geri bildirimine dayalı iyileştirmeler ekleyen son derece sık güncelleme sürümüdür. İkinci satış noktası, fiyat yapısındadır. Şu anda Reaper’ın ücretsiz indirilebilen tek bir sürümü var ve herhangi bir zaman sınırlaması olmaksızın sınırsız kullanım imkânı sunuyor. Tek talebi, yazılımlarını kullandıktan 60 gün sonra 60 dolarlık indirimli lisans satın almanız. Özel kullanım için veya ticari amaçlı kullanımlarınız için 225 dolarlık bir ticaret lisansı almayı unutmayın. Onların tüm iş modeli müşteri güveni ve memnuniyeti sistemine dayanır. Her halükarda, Reaper bu listedeki diğer DAW’lerden çok daha ucuzdur.

9. Apple Logic Pro X

Apple Logic Pro X

2002’de, Emagic olarak bilinen küçük bir şirket, Logic’in ilk sürümünü yayınladı. Şirketi daha sonra Apple satın aldı. Ve büyük bir yatırım olduğu ortaya çıktı. O zamandan bu yana mantık büyüdü ve Dünyanın en üst DAW’lerinden biri haline geldi. Sürpriz değil, bu listedeki tek Windows ile uyumlu olmayan dawdır. PC kullanıcıları şikayetçi olsa da Mac kullanıcıları bundan memnun. Çünkü “Mac’e özgü” bir platformda, Logic kullanıcıları Mac OSX ile uyumlu neredeyse tüm ses arayüzlerinin Logic ile çalışacağından emin. Logic Pro X’ın en yeni sürümü için, App Store’u ziyaret etmeniz ve dijital indirmeyi satın almanız gerekir.

10. Avid Pro Tools

Avid Pro Tools

Günümüzde Pro Tools ismi pratik olarak bir terime dönüşmüştür. Dijital müziğin Windows’u. Uzun yılllardır. Müzik kaydında endüstri standartı olmuştur. Herkes bunu kullanmaktadır. Pro stüdyolarında ve ev stüdyolarında. Bununla birlikte, hiçbir DAW mükemmel değildir ve her birinin güçlü ve zayıf noktaları vardır. Pro Tools herkes için doğru mudur? Tabii ki değil. Ancak, tam bir başlangıç ​​yapıyorsanız ve neye başlayacağınızdan hiç emin değilseniz, onu iyi bir varsayılan seçenek olarak önerilir.

Pin It on Pinterest

Don`t copy text!