Davul Nasıl Mikslenir?

Miks sırasında davulu nasıl daha iyi hale getirebilirim? Davul nasıl mikslenir? Her ne kadar “iyi bir kick drum”, farklı müzik tarzları için farklı şeyler ifade etse de, ticari işler gibi büyük ve güçlü bir bas davul elde etmek her zaman zordur. Burada, miks sırasında davul sesinin nasıl daha iyi hale getirileceği konusunda bazı önemli ipuçları anlatıldı.
1. Orta Frekansları Açın

Çoğu insanın düşündüğü şeyin tersine, bas davulunun tamamı alçak frekansta değil. Diğer herhangi bir sese benzer şekilde, bas davulunun algılanan sesi, Fletcher-Munson eğrileri tarafından açıklandığı gibi orta frekanslara bağlıdır. Kulak kanallarımız başımızın büyüklüğüne ve diğer değişkenlere bağlı olarak orta frekanslarda daha efektif bir vurgu ile sonuçlanacak şekilde 1k ila 3k arasında yankılanır. İnsan kulağı, bu frekansları daha iyi anlamak için tasarlandı ve tüm iletişim sistemimiz bu frekansın etrafında dönüyor. Başka bir deyişle, kulaklarımız orta menzilde daha iyi algılanıyor. Bununla birlikte, orta frekansları açarak seviyeyi fazla arttırmadan daha fazla algılanan ses yüksekliği elde edebiliriz. Çoğu kişinin ucuz kulaklık ve dizüstü bilgisayar hoparlörüyle müzik dinlediğini aklınızda tutarsanız bu özellikle yararlıdır: alçak frekansları çok iyi üretmezler. Orta frekanslarınızın, bas davulun miksinizi kesmesini sağlamak için iyi ayarlanmış ve yüksek olduğundan emin olun.

2. Davulu Tonlayın

Tonlama, bir davula harmonikler eklemek için harika bir tekniktir. Bu yöntemle örneklenmiş (sample) bir sesi daha güçlü yapabilirsiniz. Tonlama yöntemiyle yoğun bir mikste daha belirgin hale getirmek için bir davulu daha cazip hale getirebilir ve sese daha fazla kişilik kazandırabilirsiniz. Bunun için ayrı bir davul kanalı açıp orijinal sese ekleyebilirsiniz, böylece orijinal sesi tamamen yok etmezsiniz, ancak güçlü bir ses elde edersiniz.

3. Paralel Compressor

Bildiğiniz gibi compressor, belirli bir sesin dinamik aralığını azaltır. Bununla birlikte, davulda compressor kullanırken, bazen sesin kendisinin dinamik alanlarını öldürürsünüz. Orijinal sesi tek bir kanalda paralel kompresöre tabi tutarak orijinal kick davuldan ödün vermeden iyi bir sıkıştırma elde etmenizi sağlayacaktır.

4. Paralel EQ

Bas davulunuzun alt frekanslarını bir EQ ile itebilirsiniz. Ancak EQ işlemi de sesi istemediğiniz biçimde tehlikeye atabilir. Bunu önlemek ve daha iyi bir duyum için paralel compressor ve paralel eq mükemmel bir kombinasyondur. Önce sesi sıkıştırabilir, daha sonra iyi bir EQ ile düşük frekansları artırabilirsiniz.

5. Alt Frekanslarda Boşluk bırakmak

Sadece davul ve bas alt frekansları örtmelidir. Alçak frekansları diğer tüm kanallardan ve enstrümanlardan çıkardığınızdan emin olun, böylece diğer sesler davulu örtmezler ve bu mixte karışıklığın önlenmesine yardımcı olur.

6. T-808 Kullanmak

808 harika bir ses, ona dokunmayın! Yeterince güçlü olmadığını düşünüyorsanız, muhtemelen yanlış sample kullanıyorsunuz demektir. Sample’ı daha güçlü bir sample ile değiştirin.

Bütün bunları uyguladıktan sonra, bir miksin içinde her şeyin dengede olduğunu unutmayın. Müziğinizde doğru dengeyi seçerek çok daha iyi sonuçlar elde edebilirsiniz. Miksinizi hoş bir dinamik alanda tutmak ve bas davulunuzun müziğinize mükemmel bir vuruş efekti vermesi için yeterli alana (head-room) sahip olduğunuzdan emin olun.

Pin It on Pinterest

Don`t copy text!